Részletekben rendezné a valaha a Margit híd díszkivilágításán vagy legutóbb a mohácsi megavágóhídon dolgozó Gordiusz a tartozásait, és persze a kamatok és a tőkekövetelés egy részének elengedését is kérte a hitelezőitől. A március elején fizetésképtelenséget jelentő és csődvédelmet kérő társaság által tegnapra meghirdetett tárgyaláson azonban nem jött létre megállapodás a hitelezőkkel az egyezségi javaslatról és a reorganizációs programról.
A Gordiusz összesen több mint 2,4 milliárd forint tartozást halmozott fel, ebből a Raiffeisen biztosított követelése 800 milliót tesz ki, a nem biztosított 1,6 milliárdból másfél milliárd a szállítók követelése. A javaslat a biztosított kategóriában a tőkekövetelés 35 százalékának, ezenfelül az egyezségig felmerülő kamatoknak és egyéb költségeknek az elengedését kérte. A nem biztosított és nem vitatott követelések esetében annyi a különbség, hogy a tőkekövetelésből 75 százalékos engedményt kért.
A Gordiusznak különféle projekteken bedolgozó cégek eszerint követelésük durván negyedéhez jutnának hozzá, mégpedig úgy, hogy a diszkontált összeg 25 százalékát idén év végén, a következő két évben pedig ugyancsak december 30-án a 30, illetve a 45 százalékát kapnák meg. A cég a cash flow terv alapján összesen csaknem 1,4 milliárd forint kifizetést teljesítene 2020-ig a hitelezőinek. A részletfizetésen és az engedményeken kívül az egyezséghez arra is szükség volna, hogy rendeződjék az IKEA-projekten vitatott 223 millió forintos tétel sorsa, a Raiffeisen Bank visszaállítsa a Gordiusz rendelkezési jogát a befolyó árbevételekre, továbbá a pénzintézetek hajlandók legyenek a tőkekövetelések átütemezésére 2020 végéig.
Ami a kilábalási programot illeti, a Gordiusz azzal számol, hogy lényegesen karcsúbb szervezettel folytatja a működését. Tevékenysége az „anyagmentes szolgáltatás” irányába tolódik el, vagyis például szakértői feladatokat, biztonságtechnikai felülvizsgálatokat végezne. Üzleti terve szerint 2019-re 200-250 millió forint árbevételt érne el 20 százalék nyereségtartalom mellett. A megtermelt nyereség mellett a cég ingatlanvagyonának értékesítése, továbbá tőkebevonás is szerepel a tervekben. A működéshez szükséges likvid forrásokat pedig Széchenyi-kártya nagyságrendű bankhitelből biztosítanák.
Az összesen több mint 700 millió forint vitatott hitelezői igények között 273 millióval a Market Építő Zrt. is szerepel. Utóbbinak a mohácsi gigavágóhídon dolgozott a Gordiusz, és ezt a projektet, illetve a bedőlt Köki Terminálon elbukott mintegy 400 millió forintot jelölte meg a fizetésképtelenséghez vezető fő okok között. A Gordiusznak a vágóhídon bedolgozó cégek egyezségkötő kedvét nem javította, hogy a tárgyalás előtti napokban értesítést kaptak: eszerint a Market kötbérigényét a Gordiusz továbbhárította rájuk. Vagyis a vágóhídon elvégzett munkájukért nem kapták meg a teljes ellenértéket, és ráadásul – a levél szerint – még nekik kellene fizetniük.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.