Miben tud segíteni a Prelife által kifejlesztett protokoll az embrióbeültetésben?
– Magyarországon 6-8 ezer embrióbeültetés történik évente, Európában 600 ezer, a világon pedig kétmillió. A beültetések hatékonysága sajnos nagyon alacsony, csak 25-35 százalékuk sikeres, ezért a párok ismételt kezeléseken tesznek meg mindent a várva várt áldott állapot érdekében. A meddőségi eljárás viszont rengeteg pénzbe és energiába kerül. A mi innovációnk minden negyedik esetben tud releváns információt adni a betegeknek és az orvosoknak, hogy min kellene változtatni ahhoz, hogy még sikeresebb legyen a babaprojekt.
Milyen forrásokra támaszkodik a cég?
– Az orvostechnológiai fejlesztéseknél nagyon szigorúak a szabályok. Az engedélyeztetés feltétele a klinikai kipróbálás, ám ebben a fázisban nem kérhetünk a betegektől semmiféle juttatást. Tehát lélegeztetőgépen van a cég, a befektetéseinket éljük fel, ezért nincs jelentős árbevételünk. A kutatáshoz és fejlesztéshez szükséges pénzt korábbi startuppályázatokon nyertük el. Ezek kis és közepes pályázatok voltak, de arra elegendők, hogy a prototípus elkészüljön, és belevágjunk a klinikai tesztelésbe, azaz elindulhassunk ezen az úton. Jelenleg egy közel százmillió forintos pályázatból tervezzük megoldani a piacra lépést, és ez már jelentős összeg a startupszférában, az induló projektek területén.
Csak Magyarországon van klinikai tesztelés alatt a fejlesztés?
– Egyelőre igen, de mi azt gondoljuk, hogy mindenképpen külföldön kell majd megállnunk a helyünket. Csehországban, Szingapúrban, Indiában, Németországban és Svédországban is építjük a partnerhálózatot. Az előbb említett országok szakemberei nagyon nyitottak a Prelife fejlesztésére. Mindenki tisztában van azzal, hogy a meddőségi eljárásoknak már sokkal sikeresebbeknek kellene lenniük.
Tavaly megnyerték az Európai Innovációs és Technológiai Intézet egészségügyi újításokkal foglalkozó startupversenyét. Idén is indulnak?
– Az InnoStars Awards díjat idén is megcélozzuk, és egy uniós pályázaton is részt veszünk. Az egyik tender a tavalyi ötletünk nemzetközi piacra lépését segítheti, a másik kiírás pedig egy mobilapplikáció piacon való elhelyezését támogatja.
Miért épp mobilra fejlesztenek?
– Ahhoz, hogy egy terhesség a lehető legnagyobb eséllyel jöjjön létre, nagyon sok adatra van szüksége a mesterséges megtermékenyítést végző orvosnak. Ezeket az információkat érdemes egy digitális platformon belül feldolgozni, azért, hogy a beteg és az orvosa is tudja monitorozni a női ciklus fázisait. Ezt kézenfekvő egy mobilplatformon gyűjteni, így segítve, hogy az embriót a lehető legideálisabb időpontban ültessék be.
Mikorra kaphatják meg az engedélyt?
– A törvény értelmében megfelelő mintán kell bizonyítani az orvosdiagnosztikai eszköz megfelelőségét. Az elindult klinikai kísérletek alapján a szükséges mintaszámot idén el tudjuk érni, így jövőre már engedélyeztetett termékké válhat a személyre szabható embrióbeültetési program.
Klinikai fázisban
Az Egészségügyi Tudományos Tanács és az Országos Tisztiorvosi Hivatal engedélyével, öt hazai meddőségi klinika bevonásával 2016 áprilisában és szeptemberében elkezdődött a személyre szabható embrióbeültetési program klinikai fázisa.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.