BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tabletekkel dolgoznának a jövő gazdái

A mezőgazdálkodás során elvégzendő feladatok komplexitása nem csupán a nagygazdálkodók, hanem a kisebb területet művelők mindennapos tevékenységei során is indokolja az intelligens feladatkiosztó megoldások alkalmazását: a magyar Digitális Agrár Stratégia megállapítása szerint a hazai agrárágazatban pusztán a modern informatikai eszközök alkalmazása 10-30 százalékos hatékonyságnövekedést eredményezhet.

Az agrárágazatban a termelés és az erőforrások felhasználásának hatékonysága kiemelt jelentőségű tényező, amely mind erősebb összefüggést mutat a fenntarthatósággal. A gazdáknak manapság úgy kell növelniük a termelési hatékonyságukat, hogy egyre kisebb mértékben terhelik a környezetet, kíméletesebb földművelési technológiákat alkalmaznak, és egyre kevesebb káros anyagot tartalmazó terméket kínálnak a piacon.

[caption id="" align="alignleft" width="600"]Tabletes alkalmazással javítanák a mezőgazdaság hatékonyságát - fotó: AFP Tabletes alkalmazással javítanák a mezőgazdaság hatékonyságát - fotó: AFP[/caption]Logikus, hogy mindez előtérbe helyezi az erőforrások jobb kihasználását segítő (okos)eszközöket és applikációkat is, melyeket a gazdák nem csak a feladatkiosztó központban, hanem kint, a „terepen” is könnyedén tudnak használni. Egy ilyen megoldás a flottakövetéssel foglalkozó, magyar tulajdonú az i-Cell legújabb fejlesztése, a Bianca nevű mezőgazdasági feladatkiosztó és adatbázis-kezelő rendszer, amely a magyarországi ökológiai élelmiszer-gazdasági szektor szereplőinek munkáját ellenőrző és tanúsító Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. szakmai együttműködésével valósult meg.

Olyan fejlesztési igény fogalmazódott meg a magyar mezőgazdaság területén a munkavégző személyek és területek összerendelésére, amely egyúttal megfelel a precíziós gazdálkodás követelményeinek is. Legfőbb célkitűzéseink közé tartozik a naprakész információs technológia integrálása a hazai agrárszektorba, ezáltal pedig a nagyobb vagy kisebb földeket művelő magyar gazdák regionális és globális versenyképességének növelése. Úgy látjuk, hogy a gördülékeny és költséghatékony földműves munkavégzéshez a továbbiakban is elengedhetetlenek lesznek a Biancához hasonló, okoseszközökön futtatható telematikai újítások – hangsúlyozta Farkas Károly, az i-Cell operatív igazgatója.

A Bianca tabletes alkalmazás azáltal teszi átláthatóbbá a mezőgazdasági feladatok kiosztását, hogy a felvehető táblákat a munkát végző személyekre és területekre bontja, egyúttal képes együttesen kezelni, összerendelni és menedzselni is őket. A fejlesztés alkalmas az aktuális pozíció megjelenítésére, illetve az adott munkafolyamat státuszának kezelésére is (elvégzett/folyamatban lévő/még nem megkezdett), térkép és táblázat formájában egyaránt.

Ezen túl naplózza a munkavégzés műveleteit, aminek köszönhetően könnyedén visszakereshetőek az elvégzett műveletek adatai, a munkát végző személyekre lebontva, de az alkalmazással lehetséges a művelési területekhez dokumentumokat, például fotókat, videókat, rövidebb-hosszabb kommentárokat, vagy akár egyes mintavételi helyeket is csatolni. Ezek együttesen, a könnyebb adminisztráció érdekében, egy egyedi területazonosítóval ellátott mapparendszert alkotnak.

Fontos újítás még, hogy a Bianca többlépcsős navigációs rendszere képes a munkagépeket és a dolgozókat is a megjelölt, konkrét helyekre navigálni, a benne foglalt adatok pedig olyan navigációs alkalmazásokba is exportálhatóak, mint amilyen a Google Maps vagy a Waze. Ez további kényelmet nyújthat a gazdálkodóknak, hiszen a mezőgazdasági területeknek sokszor nincsen pontos címük, amiket egy hagyományos navigációs rendszerbe csak úgy be lehetne ütni – tette hozzá Farkas Károly.

A mezőgazdaság digitalizációja a kormányzat számára is kiemelt terület. Még ebben az évben új intézkedésekkel bővülhet ugyanis a digitális átalakítás programja, a tervezett lépések javítják a vállalkozások és a mezőgazdaság felkészültségét, de kiemelt cél többek között az infrastruktúra és foglalkoztatás fejlesztése is - mondta Deutsch Tamás, a Digitális jólét programért felelős miniszterelnöki biztos. Kiemelt fejlesztési területnek nevezte az agráriumot, és közölte: az év közepére elkészülő gazdasági digitális stratégia részprogramjaként digitális agrárakadémia jön létre a termelők ismereteinek bővítésére. Fejleszteni kívánják az agrártanácsadók digitális felkészültségét, a termeléshez szükséges közadatokat pedig a mezőgazdasági adatintegrációs projekttel teszik elérhetővé - tette hozzá.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.