BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lélegzethez jutott az olajipar

„Jól indult az évünk” – ez a mondat hangzott el a legtöbbször a világ vezető olajvállalatai vezetőinek szájából a 2017 első negyedévéről szóló gyorsjelentések apropóján. Az eredményekből látszik, hogy kezdenek magukhoz térni az olajipari cégek.

Az amerikai tőzsdén május 5-ig az S&P500 index komponenseinek 83 százaléka jelentett, ezek 75 százaléka teljesítette felül a piaci átlagos EPS-várakozásokat, 63 százalék pedig az átlagos árbevétel-várakozásokat. Az EPS terén 6,2 százalékos az átlagos felülteljesítés, ami meghaladja az ötéves átlagot is. Árbevétel terén az átlagos felülteljesítés 0,9 százalék, ami szintén meghaladja az ötéves átlagot. A prognosztizált felülteljesítések alapján együttesen 13,5 százalékos EPS-növekedésről adtak számot éves bázison, ami 2011 harmadik negyedéve óta a legjobb. A szektorok közül az energia, a pénzügy, az alapanyaggyártás és az információ-technológiai tartozik a növekedés éllovasai közé.

Lélegzethez jutottak az olajipari cégek
Forrás: AFP

Az energiaszektoron belül a nagy olajvállalatok eredménye ugyanakkor gyenge maradt annak ellenére, hogy az olaj ára az első negyedévben 12 éves minimumáról 40 dollár fölé tudott emelkedni. A legnagyobb integrált olajvállalatok elkezdték zárni a bevételeik és kiadásaik között kinyílt „ollót” azzal, hogy nekiálltak költségeik csökkentésének. Az Exxon Mobil ugyanakkor jelentős mértékben felülteljesítette a piaci várakozásokat. Az árbevétel ugyan elmaradt a várakozásoktól, de a működésből származó cash flow jelentősen meghaladta az egy évvel korábbit. A Chevron esetében a nyereség szintén a költségcsökkentés és az olajár növekedésének az eredménye volt. Az európai olajóriás, a francia Total gyorsjelentése ehhez képest kiugróan jó, eredménye 56 százalékkal nőtt, a szabad cash flow a 2013-as szintre emelkedett, amikor az olaj ára még 100 dollár közelében mozgott. Szintén jelentős profitnövekedésről szólt a British Petroleum és a RoyalDutch/Shell jelentése is, noha a cash flow javulása nem volt annyira kiemelkedő.

Ha a nagyok után a hazai pályára vetjük pillantásunkat, akkor azzal találkozhatunk, hogy a MOL nemrég közzétett eredményei is pozitív meglepetést okoztak. A finomítás és kereskedelem üzletág minden idők legerősebb első negyedévét zárta, de az új stratégiájának legfontosabb elemei, a petrolkémia és a kereskedelem, is jól teljesítettek. Árazás szempontjából az előttünk álló három esztendő eredménybővülését és a 2017-es P/E értékeket figyelembe véve a MOL inkább alulárazottnak mondható, úgy is, ha az EBITDA növekedésének függvényeként vesszük figyelembe a vállalatok piaci értékmutatóit.

Kérdés, hogy merre haladhat tovább az olaj ára. A kínálatra az alapvető felfelé irányuló nyomás az amerikai kitermelés oldaláról nehezedik. A működésbe bevont kutak száma hónapok óta folyamatosan nő. A magasabb olajár miatt ezek a vállalkozások pénzügyileg is rentábilisabbakká válnak. A kereslet viszont a vártnál valószínűleg kisebb lesz idén. Az EIA becslései szerint a tavalyi valamivel 1,5 millió/nap feletti szintről indén ismét csökken, 2011-óta először, főleg az OECD-országok keresletcsökkenésének, valamint az indiai és oroszországi gazdasági aktivitás lassulásának a hatására. Az olajár emelkedésének elengedhetetlen feltétele, hogy az OPEC és együttműködő partnerei megállapodjanak a kitermeléskorlátozás meghosszabbításáról.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.