Míg 2017-ben 1430 milliárd forintot áldozott a költségvetés egészségügyi célokra, addig a jövőre az uniós forrásokkal együtt 1583 milliárd jut a gyógyításra. Az Egészségbiztosítási Alap jövő évben 2315 milliárd forinttal gazdálkodik, szemben az idei 2059 milliárddal.
A központi alrendszer funkcionális kiadásaiban a kórházi tevékenységek és szolgáltatások jövő évi 2065 milliárdos előirányzata 10,2 százalékkal haladja meg a folyó év 1873 milliárdos adatát. Ezen belül csak a fővárosi és Pest megyei egészségügyi szakellátások fejlesztésére szolgáló Egészséges Budapest programra 30 milliárd forint jut majd. A tervezet szerint az idei 247 milliárd forinttal szemben jövőre 265 milliárd forint jut a gyógyszerkassza kiadásaira. A legjelentősebb növekedés a mentésre szánt keretben van: a 39,7 milliárd forintos előirányzat harmadával nagyobb az idei keretnél.
A büdzsétervezet táppénzre az idei 91 milliárd forint helyett jövőre 115 milliárdot fordítana, a gyermekgondozási díj kiadásai az idei 124 milliárd forintról 162 milliárdra emelkednének. A javaslat szerint a gyógyító-megelőző ellátáson belül a háziorvosi és háziorvosi ügyeleti ellátásra 124 milliárd forint az előirányzat, szemben az idei 112 milliárddal. Alapellátásra és népegészségügyi fejlesztésre az idei 4,5 milliárd közel dupláját, 8 milliárdot fordítanának.
Védőnői szolgáltatásra, anya-, gyermek- és ifjúságvédelemre az idei 25 milliárd forintnál kétmilliárddal több jut. A fogászati alapellátásra ugyanakkor jövőre is csak az ideivel egyező, 27 milliárd forintot szánnak. Az összevont szakellátásra is több pénz jut majd a tervezet szerint – 746 milliárd helyett a jövő évi büdzsében 811 milliárd forintot terveznek.
A bevételi oldalon nincs jelentős változás. A fő bevételi forrásnak számító szociális hozzájárulási adó és járulék soron a kormány az idei 4824 milliárd forint után 4846 milliárdot szedne be. Csipszadóból idén 31 milliárd forintra számít a költségvetés, jövőre viszont egymilliárd forinttal kevesebbet tartalmaz a büdzsé tervezete.
Változni fog ez a költségvetési tervezet is?
„Már évek óta visszatérő gyakorlat, hogy a kormány májusban beadja a következő évi költségvetést. Azután ősszel minden szám változik, majd a következő év során a már hatályos költségvetést is többször módosítják” – reagált a tervezetre a Világgazdaságnak Mihályi Péter. A Corvinus Egyetem Makroökonómia Tanszékét vezető egészségügyi szakközgazdász emlékeztetett: a változások a múltban minden esetben érintették az egészségügyi ágazatot is. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.