Miközben az amerikai választás eredményei beérkeznek, és gyakorlatilag biztosra vehető Donald Trump győzelme, a kínai állami média nem hagyta ki az alkalmat, hogy kritizálja az amerikai politikai polarizációt, és felhívja a figyelmet a várható zavargásokra.
Pekingnek már régóta szúrja a szemét, hogy Washington bírálja az egypárti vezetést. Most, az amerikai elnökválasztás apropóján a kínai állami média gúnyolódik az amerikai politikai rendszeren. A választás napján az állami média számos híradásban és kommentárban próbálta meg a szavazást az Egyesült Államok mély társadalmi megosztottságának és politikai működési zavarainak tükrözéseként beállítani. A kínai média azt sugallja, hogy bárki nyerjen is, a feszült kétoldalú kapcsolatok valószínűleg nem javulnak – írja a CNN.
Az amerikai választás napján a szavazás az erőszak és a zavargásoktól való félelem közepette kezdődött el
– írta a Global Times című lap.
A CCTV állami televízióban egy washingtoni tudósító riportja a bedeszkázott üzletekre, a fokozott rendőri jelenlétre és a Fehér Ház és a Capitolium körül felállított kordonokra hívta fel a figyelmet. „Az amerikai választás, amelyet egykor a demokrácia világítótornyaként tartottak számon, most a társadalmi zavargások terepévé válhat” – állította az állami Beijing Dailynek a közösségi médiában megjelent kommentárjában. „A választás színháznak tűnik, tele ellentmondásokkal. Ennek gyökere a két párt közötti szélsőséges polarizációban és megosztottságban rejlik, amely máris élesen megosztotta a társadalmat” – írta a lap.
A kínai közösségi médiában az amerikai választás a vezető témák között előkelő helyet foglalt el. A Weibo mikroblogoldalon egy népszerűvé vált bejegyzés szerint:
az ország annyira megosztott, hogy akár US-A-ra és US-B-re is szakadhatnának.
De sok kínai számára, aki a szavazás előtt figyelte, a hangsúly inkább a látványon volt, mint a lényegen – azzal az érzéssel, hogy bárki is nyer, az amerikai–kínai kapcsolatok feszültségei megmaradnak. „Nekünk, egyszerű kínaiaknak, bárki lesz is az amerikai elnök, legyen az A vagy B jelölt, teljesen mindegy” – mondta Li Suo pekingi lakos a CNN-nek a szavazóhelyiségek megnyitását megelőzően.
Ennek hátterében az áll, hogy Kínában – a politikai döntéshozóktól kezdve az egyszerű állampolgárokig – konszenzus alakult ki arról, hogy az Egyesült Államok kormánya korlátozni akarja Kína felemelkedését a globális színtéren, függetlenül attól, hogy Kamala Harris vagy Donald Trump nyer.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.