BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Kína amerikai választások

Az amerikaiak megosztottságát ekézi a kínai állami média

Nem hagyta ki a lehetőséget, és élesen kritizálja az Egyesült Államok megosztottságát a kínai állami média. Az amerikai választás eredményétől függetlenül nem számítanak a két szuperhatalom viszonyának javulására.

Miközben az amerikai választás eredményei beérkeznek, és gyakorlatilag biztosra vehető Donald Trump győzelme, a kínai állami média nem hagyta ki az alkalmat, hogy kritizálja az amerikai politikai polarizációt, és felhívja a figyelmet a várható zavargásokra. 

Kína amerikai választások
Az ország megosztottságát kritizálja a kínai állami média / Fotó: NurPhoto via AFP

Pekingnek már régóta szúrja a szemét, hogy Washington bírálja az egypárti vezetést. Most, az amerikai elnökválasztás apropóján a kínai állami média gúnyolódik az amerikai politikai rendszeren. A választás napján az állami média számos híradásban és kommentárban próbálta meg a szavazást az Egyesült Államok mély társadalmi megosztottságának és politikai működési zavarainak tükrözéseként beállítani. A kínai média azt sugallja, hogy bárki nyerjen is, a feszült kétoldalú kapcsolatok valószínűleg nem javulnak – írja a CNN. 

Az amerikai választás napján a szavazás az erőszak és a zavargásoktól való félelem közepette kezdődött el

– írta a Global Times című lap. 

A CCTV állami televízióban egy washingtoni tudósító riportja a bedeszkázott üzletekre, a fokozott rendőri jelenlétre és a Fehér Ház és a Capitolium körül felállított kordonokra hívta fel a figyelmet. „Az amerikai választás, amelyet egykor a demokrácia világítótornyaként tartottak számon, most a társadalmi zavargások terepévé válhat” – állította az állami Beijing Dailynek a közösségi médiában megjelent kommentárjában. „A választás színháznak tűnik, tele ellentmondásokkal. Ennek gyökere a két párt közötti szélsőséges polarizációban és megosztottságban rejlik, amely máris élesen megosztotta a társadalmat” – írta a lap.

Az amerikai választás után sem javul a két szuperhatalom viszonya

A kínai közösségi médiában az amerikai választás a vezető témák között előkelő helyet foglalt el. A Weibo mikroblogoldalon egy népszerűvé vált bejegyzés szerint: 

az ország annyira megosztott, hogy akár US-A-ra és US-B-re is szakadhatnának.

De sok kínai számára, aki a szavazás előtt figyelte, a hangsúly inkább a látványon volt, mint a lényegen – azzal az érzéssel, hogy bárki is nyer, az amerikai–kínai kapcsolatok feszültségei megmaradnak. „Nekünk, egyszerű kínaiaknak, bárki lesz is az amerikai elnök, legyen az A vagy B jelölt, teljesen mindegy” – mondta Li Suo pekingi lakos a CNN-nek a szavazóhelyiségek megnyitását megelőzően.

Ennek hátterében az áll, hogy Kínában – a politikai döntéshozóktól kezdve az egyszerű állampolgárokig – konszenzus alakult ki arról, hogy az Egyesült Államok kormánya korlátozni akarja Kína felemelkedését a globális színtéren, függetlenül attól, hogy Kamala Harris vagy Donald Trump nyer.

 


 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.