Több cég alakult és kevesebb szűnt meg tavaly az építőiparban, melyet – akárcsak a nemzetgazdaság egészét – a mikro- és kisvállalkozások túlsúlya jellemez. A cégek 89 százaléka legfeljebb öt főt foglalkoztatott tavaly, a vállalkozások közül minden ötödik működik csak húsz évnél régebben, minden második cég legfeljebb tízéves, szinte minden harmadik még nincs öt – olvasható a KSH tegnap közzétett, az építőipar 2016. évi teljesítményéről szóló jelentésében.
Az elaprózódott cégstruktúra mellett a területi egyenlőtlenségek is változatlanul jellemzik az ágazatot. A legalább öt főt foglalkoztató építőipari vállalkozásoknál alkalmazásban állók 41 százaléka (46 853 fő) közép-magyarországi székhelyű cégeknél dolgozott tavaly. A jól fizető nyugat-európai vállalatokkal versenyezni igazából még képtelen, emiatt munkaerőhiánnyal küzdő építőiparban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók havi bruttó átlagkeresete 2,1 százalékkal, nettó bérük 3,7 százalékkal nőtt, keresetük reálértéke 7,4 százalékkal haladta meg a 2015-ös szintet – írja a KSH.
A havi bruttó átlagkereset 201,1 ezer forint volt, miután alig 2,1 százalékkal nőtt, így az ágazat fizetései már 24 százalékkal maradnak el a nemzetgazdasági átlagbérektől, utolsó helyre rangsorolva az építőipart. A legjobban az út- és a vasútépítő cégek fizetnek, az ott dolgozók keresete az iparági átlagot 42 százalékkal haladta meg. Földrajzilag a közép-magyarországi székhelyű vállalkozások körében mutatták ki a legmagasabb (2016-ban 233,2 ezer forint) bruttó keresetet, ami 16 százalékkal haladta meg az országos átlagot. A legkevesebb az észak-magyarországi cégeknél dolgozók jövedelme volt.
Figyelemre méltó, hogy a tavalyi 18,8 százalékos termeléscsökkenés ellenére 2,6 százalékkal nőtt az alkalmazásban állók száma a legalább öt főt foglalkoztató építőipari vállalkozásoknál az előző évihez képest. Elsősorban az ágazaton belül foglalkoztatottak háromnegyedét adó fizikai foglalkozásúak létszáma nőtt, összesen 3,1 százalékkal, a szellemi munkát végzőké ehhez viszonyítva csak 1,2 százalékkal emelkedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.