A cseppfolyósított földgáz (LNG) világpiacát is átrajzolhatja az arab világ vezető hatalmainak Katar ellen elrendelt bojkottja. A terrorizmus támogatásával meggyanúsított ország szerződéses szállítási kötelezettségeinek sem tud eleget tenni, ha megakadályozzák kikötőiből a tartályhajók kifutását. A világ egyik legnagyobb LNG-exportőrének 2021-ig évi 7,2 millió tonna mennyiségben kellene gázt szállítania megrendelőinek. A legnagyobb vevő, az évi 2,8 millió tonnára igényt formáló Japán a Reuters elemzése szerint kihasználhatja a katariak szorult helyzetét, újratárgyalhatja a feltételeket, ugyanakkor a hosszabb távra szóló szállítási szerződések helyett a rugalmasabb piaci beszerzésre térhet át. Bár még alig több mint egy hét telt el a katari válság kirobbanása óta, elmondható, hogy az azonnali piacok szerepe felértékelődik a jövőben. (Tavaly az LNG-beszerzések 18 százaléka zajlott itt, szemben az előző évi 15 százalékkal.) A Reuters harminc iparági szakértő megkérdezésével végzett felméréséből kiderül, hogy a jövő év végére az ázsiai LNG-üzletek 25 százaléka az azonnali piacokon köttetik meg. A folyamat felgyorsul, ha megegyezés híján a japán beszerzések egy része is e felé terelődik.
A helyzet rendezésében eddig túlzott aktivitást nem mutató Egyesült Államok is profitálhat az ügyből, hisz Japán exportja felfuthat, nem szólva arról, hogy a Trumpék által megkötött friss külkereskedelmi alku eredményeként a hatalmas kínai piac is megnyílik az amerikai LNG-szállítások előtt – rontva ezzel Katar pozícióit.
Katarban nem akarnak tudomást venni a bojkottról. Ali Serif el-Emadi pénzügyminiszter a CNBC-nek adott interjújában kifejtette, hogy gazdaságuk és fizetőeszközük, a riál könnyedén ellenáll a szaúdiak, az emírségiek, az egyiptomiak és szövetségeseik által hirdetett szankcióknak. „Észre kell venniük, hogy ha mi veszítünk egy dollárt, azzal ők is veszítenek egyet” – húzta alá, hozzátéve, hogy az élelmiszer-ellátás zavartalan, az energiaipar is rendben működik, ahogy a bankrendszerben sem tapasztaltak különösebb negatív hatásokat. A GDP 250 százalékára rúgó tartalékaink megnyugtató méretűek – csillapította a kedélyeket Ali Serif el-Emadi. Közben az öbölbeli sejkségekben katari számlákat fagyasztottak be, s átmenetileg dollárhiány alakult ki az országban. A nyugati bankok többsége viszont rendesen üzemel, nem akarják megszerzett pozíciójukat egy válság miatt feladni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.