Jó ideje ismert, de egy friss angol kutatás most újból felhívta a figyelmet arra, hogy hepatitis E-vírussal (HEV) fertőzött sertéshúsból készült termékek kerültek forgalomba több európai országban. A vírus a májat támadja meg fertőzés esetén, enyhe gyomorrontással vagy sárgasággal is járhat, szélsőséges esetben bénulást is okozhat. A HEV egyébként az angol sertéstelepek 90 százalékában megtalálható.
A fertőzött húsokból és készítményekből Hollandiában és Németországban is találtak. Azt, hogy Magyarországra került-e belőlük, vagy hogy a magyar hús fertőzött-e, nem lehet tudni. A HEV okozta májgyulladás ugyanis nem szerepel a bejelentési kötelezettség alá tartozó állatbetegségek között az unióban, ezért az állat-egészségügyi hatóságnak nincsenek pontos adatai a magyar sertéstelepek fertőzöttségéről – közölte lapunkkal a Nébih.
Magyarországon mindenesetre korábban is jóval kisebb mértékű volt az előfordulás, mint Angliában (igaz, nem mostanában vizsgálták). A szakemberek egy 2004 és 2010 között végzett ellenőrzés eredményei alapján feltételezik, hogy a helyzet azóta sem rosszabb. Akkor az Állatorvosi Egyetem által végzett felmérésből az derült ki, hogy a vizsgált sertéstelepek 39 százalékánál lehet kimutatni a HEV jelenlétét, a véghízó korcsoportban azonban – tehát feldolgozás előtt – már csak alig 9 százalék volt a fertőzött állatok aránya. Lehetséges tehát, hogy akár a vágóhídra kerülő állatok mája, húsa is tartalmazhat hepatitis E-vírust. A vadon élő vaddisznók, szarvasok ürülékét is vizsgálták akkor, és abban is 9-10 százalékos volt a pozitív minták aránya. Mindebből az következik, hogy csak ellenőrzött és legális forrásból vegyünk vad- és disznóhúst, valamint füstölt termékeket.
Nem a hepatitisvírus az egyetlen kórokozó, ami jelen lehet a húsokban és húskészítményekben. Az is az elmúlt évben derült ki, hogy az Európai Unió legnagyobb sertésexportőrének számító Írországban az állatállomány csaknem kétharmadában kimutatható az úgynevezett LA-MRSA baktériumos fertőzés.
Ezek a kórokozók a húsok megfelelő hőkezelésével – legalább öt perc, 75 fokon – elpusztulnak, így az emberre nem veszélyesek, de ha nyersen dolgozzák fel a húst, már van ok aggódni, így például kolbászok vagy szalámik esetében.
Jó tudni, hogy Magyarországon a gazdaságoknak kötelező állatorvost alkalmazniuk, és csak állatorvosi engedéllyel kerülhetnek az állatok a vágóhídra. A vágóhídon az élő állatokat, majd a vágás után a húst is hatósági állatorvos ellenőrzi, akárcsak a feldolgozóüzemekben. Ezért biztonságosabb magyar húst vagy hazai terméket választani, főleg a nyers és a füstölt áruk körében fontos a tájékozódás. A legális forrásból származó húskészítmények és tőkehúsok esetében a vásárlók biztosak lehetnek benne, hogy az áru nem ártalmas.
Nyugalom, a magyar csirkében nincs arzén
A közösségi oldalakon és az interneten régóta fel-felbukkan annak az amerikai vizsgálatnak az eredménye, amely a csirkehúsok arzéntartalmáról szól. Most is sok helyen olvasni arról, hogy a tápokból olyan mennyiségű káros anyag kerül a húsba, ami veszélyes, sőt rákot okoz a fogyasztása. A Nébih ezt minden évben vizsgálja. A hivatal azt a felvilágosítást adta, hogy a csirkehúsok arzéntartalmának vizsgálata során a hatóság nem mért olyan arzéntartalmat, amely bármilyen intézkedést szükségessé tett volna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.