Idén áprilisban a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 22, a belföldi vendégeké 28 százalékkal bővült az egy évvel korábbi szinthez képest – jelentette a KSH. Az átlagos tartózkodási idő nőtt a kereskedelmi szálláshelyeken, amelyek – folyó áron számolt – bruttó árbevétele 27 százalékkal emelkedett. Az adatok értékelésénél figyelembe kell venni, hogy idén a húsvét áprilisban, míg 2016-ban márciusban volt. A szezonálisan kiigazított, vendégéjszakában mért vendégforgalom 14 százalékkal nőtt.
Idén áprilisban az előző év azonos hónapjához képest a külföldi vendégek száma 16, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 22 százalékkal (1,2 millióra) emelkedett. A vendégéjszakában mért forgalom közel kétharmada Budapesten koncentrálódott, ahol 20 százalékos volt a növekedés. Az ország Budapesten kívüli területén ezt meghaladó, 25 százalékos növekedést mértek a kereskedelmi szálláshelyek.
A belföldi vendégek száma 21, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 28 százalékkal bővült, és megközelítette a 996 ezret. A vendégéjszakában mért forgalom mindegyik szállástípusban és turisztikai régióban kétszámjegyű növekedést ért el. A szállodák szobakihasználtsága 8,4 százalékponttal, 61 százalékra nőtt. A kereskedelmi szálláshelyek bruttó árbevétele 27 százalékkal (36 milliárd forintra), ezen belül a szállásdíjbevétel 33 százalékkal (22 milliárd forintra), az egyéb bevétel 25 százalékkal (7,5 milliárd forintra), a vendéglátás bevétele 14 százalékkal (6,9 milliárd forintra) emelkedett. Széchenyi Pihenőkártyával a kártyatulajdonosok 35 százalékkal többet költöttek a kereskedelmi szálláshelyeken. Az áprilisban működő kereskedelmi szálláshelyek közel 1,5 milliárd forint értékben fogadtak el SZÉP-kártyát, ennek az összegnek a túlnyomó része (89 százaléka) a szállodákhoz folyt be.
Április 30-án az előző év azonos időpontjához képest a hazánkban működő kereskedelmi szálláshelyek száma (2662) 18 egységgel emelkedett, a kiadható férőhelyek száma megközelítette a 244 ezret, ami az egy évvel korábbihoz hasonló volt.
Januártól áprilisig az előző év azonos időszakához képest a szálláshelyek 12 százalékkal több, összesen 6,9 millió vendégéjszakát regisztráltak. A külföldi vendégek 14 százalékkal (3,6 millió), a belföldi vendégek 10 százalékkal több (3,2 millió) vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken. A szállodák szobakihasználtsága átlagosan 4,5 százalékponttal, 51,2 százalékra emelkedett. A kereskedelmi szálláshelyek folyó áron összesen 15 százalékkal több, 111,5 milliárd forint bruttó árbevételt értek el.
„Kiemelkedő eredményt ért el a turizmus az idén az első négy hónapban, az ágazat versenyképességének javításához 2018-ban is folytatódnak a turisztikai fejlesztések, amelyre több mint 53 milliárd forint áll rendelkezésre jövőre” – mondta Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatója sajtótájékoztatón pénteken Budapesten. A szakember kiemelte: a turizmus húzóágazat lett, áprilisban is folytatódott a növekedés, ami minden régióban kétszámjegyű volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.