BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Zseniális jövőkép

Az okostelefonok után megjelentek az okosotthonok és az okosirodák is, amelyek szó szerint egy tető alá hozzák mindazt a technológiai fejlesztést, amelynek használatához az okostelefonok elterjedése, illetve a szenzorok árának csökkenése kellett. Az elkövetkező öt évben előttünk álló technológiai fejlődés hatása tízszerese lesz az internet terjedésével tapasztaltnak. A virtuális iparág értéke például 2025-re a becslések szerint eléri a 80 milliárd dollárt, ami megegyezik a PC-k piacának 2015-ös értékével, vagyis ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy akinek manapság van személyi számítógépe, jó eséllyel rendelkezik majd VR-headsettel – vázolja a nem is túl távoli jövőképet Tuza Rita, a Jones Lang LaSalle kutatási vezetője. A jelen azonban ennél még jóval naturálisabb, bár magában hordozza a high-tech víziók racionalitását: a 28 ezer beépített szenzorral működő amszterdami The Edge irodaház alapjaiban tudja már mindazt, amit az okosirodáktól a távolabbi jövőben várni lehet.

Az okosépületek lényege, hogy egy-egy applikáción keresztül tudnak kommunikálni az ott dolgozókkal annak érdekében, hogy a felhasználók szokásait megismerve testre szabják azt a környezetet, ahol mindennapjaik nagy részét töltik. A lehetőségek határtalanok – véli Tuza Rita. A ház optimalizált működéséhez az ott dolgozóknak engedélyezniük kell, hogy a rendszer adatokat gyűjtsön és értékeljen róluk, vagyis hozzá kell járulniuk a saját megfigyelésükhöz – ami persze számtalan adatvédelmi kérdést vet fel.

Konkrétan: a megfelelő hőmérsékletet, fényviszonyokat biztosítani, és a maximális komfort érdekében friss levegőt juttatni a beltérbe – ez nem szól másról, mint a hatékonyságnövelésről, hiszen a jó közérzetű, egészséges dolgozó jobban teljesít. Az épületüzemeltető platformok többsége ma már okosnak minősül, elemeiben, vagyis részleteiben egy-egy modern irodaház már tudja mindazt, amit összehangolva és teljes körűvé téve, extra kényelmi szolgáltatásokkal kiegészítve egy igazi okosház. Azaz vannak hőmérséklet-érzékelő rendszereik, a hűtés-fűtés szenzoros vezérlésű, szabályozni képesek a levegő páratartalmát, a helyiségekben pedig mozgásérzékelők irányítják a világítást, fotocellák az ajtónyitást, miközben a redőnyök a fényviszonyokhoz alkalmazkodnak. Mindezek olyan funkciók, amelyek többségét a jól felszerelt irodaházakban dolgozók már ismerhetik.

Az igazán okos irodaházak azonban ennél jóval többet is tudnak, gyakorlatilag minden információval kiszolgálják használóikat – avat be a részletekbe a Jones Lang LaSalle szakembere. A portán belépőket az arcfelismerő rendszernek köszönhetően a recepciósok név szerint üdvözlik majd, nincs szükség mágneskártyára, közben a dolgozót az épületen belül bárhová elirányítják a fényjelek, ha megadta a kívánt célpontot a házban. Információt kap majd arról, hogy mennyien vannak az étkezdében, mi a menü és mi a legnépszerűbb aznapi fogás, megtudhatja, hogy a keresett kollégája bent van-e és merre van a házban, az időre foglalt tárgyaló a megbeszélés kezdetére a megfelelő hőmérsékletű-e, már ki van-e vetítve a prezentáció kezdőképe. Az irodában okosszékek rögzítik a dolgozó egészségi adatait, miközben szűrővizsgálatot végeznek, jelezve, ha baj van, és megelőzésként ajánlásokat fogalmaznak meg az aznapi mozgás és a szükséges kalória mennyiségére.

A VR-szemüvegek segítségével a dolgozók köré vetített egységes munkakörnyezetben bármilyen távoli helyen lévők is remekül együttműködhetnek, és pont emiatt hamarosan lényegtelenné válik, hogy ki hol kapcsolódik be a munkába, és milyen nyelven beszél, hiszen fordítószoftverek is rendelkezésre állnak. Az irodaházak szerepe emiatt fokozatosan át-, illetve felértékelődik majd. Az együttműködés legfőbb színtereivé válnak, és egy helyen teszik hozzáférhetővé a legdrágább technikai eszközöket. Ez – akárcsak az energiatakarékos okos épületüzemeltetés – környezettudatos szempont is.

Messzire elérhet a nyaralótulajdonosok keze

Egyre szélesebb körben elérhetők, mert megfizethetővé válnak a vezeték nélküli okosotthonmárkák, amelyek telefonnal, laptoppal, tablettel bárhonnan irányíthatóvá és kontrollálhatóvá teszik az épületeket. A Z-Wave okosotthonrendszer gyártója okos ötlettel a nyaralótulajdonosokat vette célba, azokat, akiknek télen-nyáron jó szolgálatot tehet a rendszer. A felokosított nyaraló felügyeletére nem kell fizetett segítőt alkalmazni helyben, és nem kell odautazni ellenőrizni a házat: szenzorok segítségével ellenőrizhető, hogy az ajtókat és ablakokat bezárták-e a távozó vendégek, lekapcsolták-e a klímát vagy a fűtést. Télen, a fagyok beállta előtt nem kell a nyaralóba utazni, hogy elzárják a vizet, illetve az épület egyenletes hője is biztosítható. Az okosotthon a térfigyelő kamerákkal bárhonnan szemmel tartható, az okoszárral meg nemcsak a vendégeket, hanem a szerelőket is be lehet engedni. A vagyonvédelmet a riasztórendszereken túl nyitásérzékelőkkel is növelni lehet, ami szintén fontos szempont az egyébként költségesen fenntartható, helyenként nehezen óvható épületek tulajdonosainak. Az okos épületüzemeltetési rendszerek fejlesztése folyamatos, a jövőben minden bizonnyal további innovációkkal rukkolnak majd elő a gyártók és a kereskedők. | VG

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.