E lkezdődtek az egyeztetések a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) által évek óta szorgalmazott rövid távú lakáskiadás, benne az airbnb-zés újraszabályozásának céljával a Magyar Turisztikai Ügynökségnél – tudta meg a Világgazdaság. A munkába külső szakértőket is bevonnak. A szállodaszövetség ötpontos javaslatsort állított össze a jogszabály-módosítás szándékával indult munkához.
Javaslatukban Flesch Tamás, az MSZÉSZ általános alelnökének tájékoztatása szerint a kereskedelmi szálláshelyekkel azonos adózás bevezetése, a kiadható napok éves szintű korlátozása, minimális egészségügyi és biztonsági követelmények előírása és a közvetítő platformok felelősségének meghatározása a vagyon- és az egészségbiztosításra kiterjedően szerepel. Idetartozik a vendégek bejelentése is a schengeni előírások szerint, és adatszolgáltatás a szállásadók vendégforgalmáról, bevételeiről. Ez utóbbit, a harmadik országbeli vendégek bejelentését már a Társasházak és Lakásszövetkezetek Országos Szövetségének elnöke is felvetette, mint a lakáshotelek biztonsági kockázatát, hiszen azokban bárki nyom nélkül megszállhat, aki a szállásdíjat megfizeti.
A szállodaszövetség alelnöke a naprakész adatok fontossága kapcsán kiemelte: míg a 20 ezer budapesti, három-öt csillagos szálloda forgalmi adatairól több bontásban is pontos adatok vannak, addig a nyolcezer airbnb-s lakásról nagyon keveset tudni, noha azok egyre nagyobb szeletet hasítanak ki a vendégforgalomból.
2017 júniusában az Airbnb-n már több mint 7 ezer lakás, valamint közel 1,1 ezer privát szoba – a Booking.com-on körülbelül 2,7 ezer lakás – szerepelt. Emiatt 2016-hoz képest az ezekben regisztrált vendégéjszakák számának növekedése várhatóan ismét magasabb lesz a szállodákénál az MSZÉSZ elemzése szerint. A szövetség a KSH adatai alapján megállapította, hogy 2010 és 2016 között országosan a rövid távú bérbeadásra kínált lakások száma alig nőtt, az azokban levő szobák száma is csak 3 százalékkal szaporodott, addig az ilyen budapesti lakások száma több mint az ötszörösése (514,5 százalékkal), a szobák száma meg csaknem ennyivel (498,1 százalékkal) emelkedett. 2015–2016-ban a rövid távon bérbe adott lakások száma Budapesten 34,6 százalékkal ugrott meg.
Flesch Tamás rámutatott, hogy a szállodák egymással is versenyeznek a vendégekért, csakhogy azonos feltételek mellett. Az airbnb-zést mégsem betiltani és ellehetetleníteni kellene, csak megszüntetni az olyan – Airbnb címszó alatt megjelent – lakáshoteleket, amelyek szállodaként működnek, de nem úgy adóznak. Ilyen épületeket már kifejezetten a befektetőknek építenek, és cégek adják ki a szállásokat.
Az airbnb-zés új alternetíva, új vendégkört vonz, de kimutathatóan megdobta az albérletárakat. Ezzel közvetve nehezíti és közvetlenül drágítja a vidéki munkaerő Budapestre áramlását – mutatott rá a sürgetővé vált jogi és gazdasági szabályozás sokadik okára a szállodaszövetségi alelnök.
Az utóbbi hét évben a magánlakásokban regisztrált vendégéjszakák száma országosan megduplázódott, de Budapesten több mint a 11-szeresére nőtt. Itt a magánlakások kapacitása 2010-ben a szállodák kapacitásának a 10,8 százalékát, 2016-ban már a 47,1 százalékát tette ki. A vendégéjszakák részaránya ugyanebben az időszakban 3 százalékról 23,7 százalékra nőtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.