A 2015. évi 369,9 milliárd forintról tavaly év végére 245,1 milliárd forintra csökkent a kkv-khoz kihelyezett új forgóeszközhitelek összege a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint. Így már a 400 milliárdot sem érte el az egyéb rövid futamidejű kkv-kölcsönök aránya. A forgóeszközhiteleken belül idén március végére már csak 28 százalékra süllyedt a szektor részaránya, miközben 2015 utolsó negyedében a szektornak adott forgóeszközhitelek súlya 48,4 százalék volt.
A bankoknak láthatóan nem hiányzik a szegmens, a nagyvállalati kör rákapott a rövid futamidejű finanszírozásra. Így a rövid távra kihelyezett hitelösszeg nagyot nőtt: ez év első három hónapjában 539,2 milliárd forint volt, bő 50 százalékkal több, mint 2016 első negyedévében. Ezen belül rendkívül dinamikus az úgynevezett money market alapú finanszírozás bővülése: a trea-
suryn keresztül, a bankközi ügyletekhez hasonló kamatfeltételekkel kötött, rövid futamidejű nagyvállalati hitelek az első negyedévben már 223,6 milliárd forintot tettek ki a fenti rövid futamidejű finanszírozásból. (A cégek mindennapi likviditásuk biztosítására kötnek ilyen ügyletet, főleg a napi beszállítással termelő vállalatok, például az autógyárak.)
Korábban sok bírálat érte a hazai kkv-szektort, hogy a válság évei alatt mind az uniós pályázati pénzeket, mind a beruházási hitelek jelentős részét a mindennapi működés finanszírozására költötték. A vállalkozások azzal érveltek, hogy ők a fennmaradásukért voltak kénytelenek erre az útra lépni, mivel a termelés fenntartásához likviditásra volt szükségük, a bankok pedig először épp a forgóeszközlimiteket vágták meg. Ráadásul hazánkban historikusan nagyon magas a vevői tartozások aránya – a cégek könyveiben még mindig több mint 30 százaléknyi a ki nem egyenlített számlák utáni vevőfinanszírozás. Sokuknak gond az is, hogy az átadott beruházásokkal megnövő rendelésállomány miatt nagyobb átmeneti finanszírozásra van szükségük.
A hazai kkv-k továbbra sem dúskálnak a pénzben – a vállalati betétállomány csúcsra jutása szintén a nagyobb cégek érdeme. A piaci szereplők szerint épp ezért nem csökkent számottevően az igény a mindennapi finanszírozásra. Sokak szerint már csak azért sem érdemes kihagyni a lehetőséget, mert a banki kamatok mélypontja miatt a forgóeszköz-finanszírozás soha nem volt olyan olcsó, mint most. Lehet, hogy a nagyvállalati finanszírozás húzza el a rövid pénzeket a kisebb cégektől de a bankok állítják: ők mindenkit szívesen hiteleznének.
Az MNB kissé árnyalja a képet: bár a kkv-k aránya és a folyósított volumen kissé esett a forgóeszközhiteleken belül 2015-ről 2016-ra, de lehet, hogy azért, mert nő az átlagos futamidő – vagyis a bankok hosszabb időre biztosítják partnereiknek a limiteket –, így a megújítási igény nem olyan gyakori.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.