A kisebb cégekkel már elkezdődött a második negyedéves gyorsjelentési szezon az Egyesült Államokban, de kedden az első igazi nagyágyú, a Pepsi teszi közzé az eredményeit. Az amerikai vállalatokat tömörítő S&P 500 indexszel kapcsolatban többször felmerült az utóbbi időben, hogy túlértékelt, ezt azonban nem minden mutató támasztja alá. „Az index P/E értékeltségi mutatójának átlaga 1990 óta 16,7 pont, jelenleg pedig 18,6 ponton tartózkodik, ami még éppen a normálisnak mondható tartomány felső részébe esik. Ahhoz, hogy tovább emelkedjen az S&P 500 úgy, hogy közben ne váljon túlértékeltté, a vállalati profitok további növekedésére van szükség. Arra, hogy ez a tendencia valóban folytatódik-e, a gyorsjelentési szezon során kaphatunk választ” – mondta a Világgazdaságnak Kiss Nicholas, az Erste Befektetési Zrt. elemzője.
Az elemzői átlag szerint év/év alapon átlagosan 6,6 százalékkal bővülhet az amerikai cégek nyeresége. Az S&P 500 tizenegy szektorából kilencben jósolnak profitnövekedést az elemzők. Az első negyedévhez hasonlóan az energiaszektorban lehet a legnagyobb a plusz, de a technológiai és a pénzügyi szektortól is kiváló teljesítményt várnak. Az energiaszektorban a tavalyi második negyedév alacsony bázisadatai miatt profitötszörözés jöhet, a WTI típusú olaj alacsony ára miatt 2016 második negyedévében gyakorlatilag lenullázódtak a vállalati profitok. A magasabb olajár jó indokot szolgáltat az emelkedésre. Ha nem számítanánk bele az energiaszektort az átlagba, akkor 6,6 helyett mindössze 3,8 százalékos lenne a várt profitbővülés. A cégek közül az Exxon és a Chevron emelkedik ki, mindkettőtől az egy évvel ezelőtti profit duplázását várják az elemzők.
A technológiai szektorban 10,5 százalékkal bővülhet a profit. Ezen belül a félvezetőipar teljesíthet a legjobban, ezt nem számítva a technológiai cégek nyeresége csupán 4,3 százalékkal lenne több. A memóriacsipek gyártása nehezen tart lépést az igényekkel. „A cégek is jócskán emelték az áraikat, és ez a helyzet egész évben kitarthat” – hangsúlyozta Kiss Nicholas. A piacon meghatározó szereplő Micron Technology már közzé is tette számait, a profit 7 százalékkal lett magasabb az elemzői konszenzusnál, ráadásul igen erős várakozásokat fogalmazott meg a vállalat a következő negyedévre.
A dél-koreai Samsung pénteken közölte a működési profitra vonatkozó előrejelzését, amelyben 12 milliárd dollár szerepelt. Ez is a csipek iránti erős keresletnek köszönhető. A végleges szám a július végi gyorsjelentésben jöhet. A vállalat második negyedéves profitja 12 milliárd dollárt érhet el.
A pénzügyi szektorban 6,3 százalékos év/év alapú eredménybővülést vár a piac. Itt a nyugdíjalapokat és az életbiztosításokhoz tartozó állományt kezelő biztosítók emelkednek ki 20 százalékos profitbővüléssel. „Ezt egyértelműen az amerikai államkötvények hozamemelkedése okozza. Míg egy éve 1,4–1,9, addig most 2,1–2,4 százalék között mozgott a tízéves állampapír hozama az Egyesült Államokban az érintett időszakban” – emelte ki az Erste elemzője. A biztosítók nélkül a szektor 6,3 helyett mindössze 3,2 százalékos év/év alapú profitbővülést tudna felmutatni a konszenzus szerint.
Rossz eredményszámokat várnak a tartós fogyasztási cikkek szegmensében, a profitcsökkenés 2 százalékos lehet. „Ezt elsősorban az autóipar okozza, azon belül is a Fordnál és a General Motorsnál várható nagy visszaesés. Tavaly decemberben egy emelkedő trend csúcsára értek az autóeladások az Egyesült Államokban, azóta április kivételével folyamatos a csökkenés” – tette hozzá Kiss Nicholas.
A várakozások már beárazódtak, az árfolyamokra annak lehet hatása, ha a várttól eltérő számok szerepelnek majd a jelentésekben – mondta lapunknak Móró Tamás. A Concorde vezető stratégája felhívta a figyelmet, hogy a cégek óvatossága miatt a valós profitszámok jellemzően 2 százalékponttal felül szokták múlni az előzetes adatokat. „A jobb számokhoz az is hozzájárul, hogy az amerikai cégek a dollár szinte minden valutával szembeni év/év alapú gyengülése miatt kis hátszelet kapnak” – emelte ki a szakértő. Az S&P 500 indexben szereplő cégek árbevételének majdnem a fele külföldről származik. Az elemző szerint Európában az amerikainál nagyobb, 14 százalékos eredménybővülésre lehet számítani. „Itt az energiaszektor és a pénzügyi szegmens teljesíthet majd jól. Utóbbiban azért lehetnek jobbak a számok, mint az Egyesült Államokban, mert tavaly sok leírás terhelte a bankokat. „Most kevesebb céltartalékot kell képezniük a kevesebb rosszul fizető adós miatt. Kérdés, látszik-e bővülés a hitelüzletágban. Az előzetes árbevételadatok pedig a gazdaság állapotáról adnak képet. Itt is óvatosak a vállalatok, csak 1 százalékpontos szokott lenni az eltérés” – mutatott rá Móró Tamás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.