A Brexit által generált bizonytalanság 2017-re befagyaszthatja a brit ingatlanpiacot: a házárak inflációja az idén 3,7 százalékra eshet vissza a 2016-os 7 százalék után – áll a PricewaterhouseCoopers (PwC) elemzésében. A külföldi ingatlantulajdonosok száma már most jelentősen csökkent Nagy-Britanniában: 2016-ban még a brit lakások és házak 12 százaléka volt külföldi kézen, míg ez ma már csak alig 5 százalékukról mondható el – derül ki a BBC cikkéből. Regionális szinten Londonban volt a leglátványosabb a változás – 26 százalékról 11-re esett vissza a külföldi ingatlantulajdonosok aránya. Utóbbiak körében is leginkább az európaiak fogyatkoztak meg: Londonban 2010-ben még 39 százalék volt, ám ma már csupán 28 százalék az arányuk, a helyükre döntően ázsiai vevőkör lépett.
Bár a font árfolyamának esése a külföldi vásárlóknak kedvezett volna, az ingatlanárak emelkedése, valamint az adóemelés csökkentette szemükben a brit ingatlanpiaci befektetés vonzerejét. A házak és lakások ára Nagy-Britanniában 2013 és 2016 között ugrott meg nagymértékben. Noha idén júliusban az előző hónaphoz képest csak 0,1 százalékkal emelkedtek az ingatlanárak, de éves összevetésben 2,8 százalékos volt az áremelkedés. A londoni házak ára ugyanakkor júliusban 1,1 százalékkal nőtt júniushoz viszonyítva.
A britek ingatlanvásárlásait elvben ösztönözné, hogy a munkanélküliség 42 éves mélypontra süllyedt, ám a mérleg másik serpenyőjében ellentétes hatással szerepel, hogy közben a reálbérek (és ezzel együtt a vásárlóerő) csökkentek. Sokat esett a fogyasztói bizalom is, a Deloitte felmérése szerint a britek kénytelenek voltak visszavenni az életszínvonalukból, igényeikből. Mindezek tükrében a brit ingatlanvásárlók érdeklődése számottevően mérséklődhet a következő időszakban.
A PwC elemzése kiemelte, Nagy-Britannia távozása az eurózónából rányomhatja a bélyegét a fogyasztásra és a befektetésekre is, sok múlik majd azon, hogy a britek szabadkereskedelmi vagy legalább átmeneti megállapodással lépnek-e ki az unióból. Ha nem sikerül 2019 márciusáig megállapodnia Theresa May brit miniszterelnöknek az EU vezetőivel, a Kereskedelmi Világszervezet általános vámtarifái mellett kell folytatni a brit kereskedelmet, ez pedig jelentős többletköltségeket okozhat az országnak. A PwC szerint a brit gazdasági növekedés idén 1,5 százalékra, 2018-ban pedig 1,4 százalékra eshet vissza.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.