A korábbi uniós ciklushoz képest 100 milliárd forinttal több, 170 milliárd forint uniós pénzt kap a magyar egészségügy – mondta Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár egy zárt körű sajtóbeszélgetésen. Korábban az épületek voltak a fejlesztések fő területei, most viszont többek között ösztöndíjprogramokra, átképzésekre, szűrővizsgálatokra, betegbiztonságra és a praxisközösségek fejlesztésére, vagyis teljesen más fókuszú programokra írnak ki pályázatokat, összesen 163 milliárd forint értékben.
Az egészségügy az uniós pályázatok szempontjából nagyon jól áll – emelte ki Schanda Tamás, az európai uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkár. A források kétharmadára kiírták a pályázatot, s a kifizetések is zajlanak. Tavaly év végéig nyolc egészségügyi pályázat jelent meg 97 milliárd forint értékben, 2017. március végéig pedig további kilenc, 59 milliárd forintos kerettel. A pályázati pénzek fennmaradó része is döntésközeli állapotban van, de azért még vannak nyitott vagy beadandó pályázatok is, júliusban két pályázat jelenik meg 6 milliárd forint értékben – tette hozzá Ónodi-Szűcs Zoltán. A praxisközösségek létrehozására 6 milliárd forintot különítettek el, ezek a pályázatok jelenleg is nyitottak, az első szakaszban 26 kérelem érkezett be 3,5 milliárd forint értékben.
Schanda Tamás az egészségügyi ellátórendszer informatikai fejlesztését, a szűrőprogramok fejlesztését, a betegellátás színvonalának fejlesztését, az országos és regionális gyerekközpontok fejlesztését, a praxisközösségek támogatását és az egészségfejlesztési irodák hálózatának bővítését, valamint a humán erőforrás megtartását célzó ösztöndíjpályázatokat jelölte meg prioritásként.
A pályázatokkal kapcsolatos feladatok túlnyomó része már átkerült a kedvezményezettek oldalára, most az az időszak következik, amikor végre is kell hajtani őket – mondta Schanda Tamás. A projektek hosszáról az uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkár azt mondta, az előző időszakban jellemzően 1-2-3 éves pályázati konstrukciók voltak, márpedig egy szakmai módszertani fejlesztést 3 év alatt nagyon nehéz megvalósítani. Éppen ezért a 2020-ig tartó fejlesztési ciklusban hosszabb távú projektek támogatására törekszenek.
Az egészségügy esetében a kormányzat nyolcmilliárd forinttal járul hozzá a fejlesztésekhez – emelte ki Ónodi-Szűcs Zoltán. Ez az összeg már most bekerült a kedvezményezettek szerződésébe. Az egészségügyért felelős államtitkár egy-egy területet kiemelve elmondta, a sürgősségi gyermekellátás fejlesztésére 10 milliárd forint, a humán erőforrás fejlesztésére 22-23 milliárd forint, OKJ-s képzésekre 1,9 milliárd forint, betegbiztonságra 8 milliárd forint uniós pénz jut.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.