Tavaly 140-150 millió receptet váltottak ki a betegek a patikákban, és havonta tízmilliárd forintot költöttek gyógyszerre. A gyógyszerfogyasztás megoszlása a megyék és régiók között nagyjából kiegyenlített. Megyék tekintetében 8 százalékos a legnagyobb különbség, a magyarországi régiókat vizsgálva pedig 15 százalékos a legnagyobb eltérés – derült ki az Állami Egészségügyi Ellátóközpont (ÁEEK) jelentéséből. A legtöbb gyógyszert Baranya és Tolna megyében szedik a betegek, majd a rangsort Békés és Csongrád megye követi, a legkevesebbet pedig a Pest megyeiek költik vényköteles készítményekre.
A receptek többségét az orvosok főleg a népbetegségek kezelésére, mint a szív- és érrendszeri betegségekre, a diabéteszre és társbetegségeire írják fel. A jelentés szerint azonban a top tízben vannak az emésztési problémák miatt kiváltott gyógyszerek, a neurológiai és reumatológiai problémákra kiváltott fájdalomcsillapítók, valamint az asztma és a COPD kezelésére szolgáló gyógyszerek is. Magyarországon a betegségcsoportokat tekintve csak a szív- és érrendszert érintő betegségek gyógyszereire több mint 35 milliárd forintot költöttek 2016-ban.
A gyógyszerfogyasztást a Magyar Egészségügyi Rendszer Teljesítményértékelésében terápiás napokban mérik. A jelentés szerint a nők 40 százalékkal több terápiás napnak megfelelő gyógyszert szednek, mint a férfiak. Persze a hatalmas különbség a nemek lakosságban képviselt arányából is adódik, hiszen hazánkban mintegy 500 ezerrel több nő él, mint férfi. A jelentés kitér arra is, hogy az egy főre eső gyógyszerforgalom vizsgálatából kitűnik: országos átlagban a nők gyógyszerfogyasztása 29 százalékkal meghaladja a férfiakra számított hasonló mutatót.
Ha a megyéket vizsgáljuk a nemek tekintetében, az látszik, hogy Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a legmagasabb a különbség a nők és a férfiak gyógyszerszedése között, 40 százalékos. A legkisebb különbséget Győr-Moson-Sopron megyében mérték, itt csak 21 százalékkal szedtek több pirulát a nők, mint a férfiak.
A kor előrehaladtával egyre több gyógyszert szednek a magyar betegek. A 75–79 éves korcsoport kétszer annyi pirulát vesz be, mint az 55–59 évesek. A gyógyszerfogyasztás jelentősen a 65 év felettieknél ugrik meg. Míg az 5–14 éves korcsoportban az egy főre eső gyógyszerfogyasztás terápiás napjainak száma 56 nap, addig a 65 év felettieknél ez 1368 napra nő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.