A legutóbb tervezetthez képest csúszik, jó eséllyel az év végére várható a Digi mobiltelefon-szolgáltatásának a startja. A távközlési társaság ugyanis korábban egy márciusi időpontot, majd szeptember 13-át jelölte meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságnál (NMHH) az országos szolgáltatás kezdetének, tegnap pedig – az NMHH honlapja szerint – december 31-re módosított. De ez csak tájékoztató jellegű információ, kötelezettséggel nem jár, a dátum korrekcióját a cégeknek nem kell indokolniuk. Azt már a szeptemberi határidő közeledtével lehetett gyanítani, hogy újra elmarad a start, hiszen a Digi semmilyen marketingeszközt nem vetett be, ami pedig elengedhetetlen egy ilyen, az egyéni és üzleti felhasználókat megcélzó termék értékesítése előtt. A halogatás hátterében a Világgazdaság szakmai körökből származó információi szerint az áll, hogy a cégnek még nem sikerült megállapodnia a másik három szereplővel, a Magyar Telekommal, a Telenorral és a Vodafone-nal a belföldi roamingszolgáltatásról, de úgy tudjuk, ezek a tárgyalások jól haladnak. Miután az érintett vállalatok közti együttműködések több területet felölelnek, közvetve pedig még inkább szerteágazó hatásuk lehet, képlékeny az egyezség dátuma: akár napokon belül tető alá hozható, de akár egy évig is elhúzódhat.
Azért kellene roamingmegállapodást kötnie a Diginek a többi szereplővel, mert az a frekvenciablokk, amelyet még 2014-ben vásárolt, önmagában csak néhány százezer előfizető kiszolgálására képes, így nem alkalmas a teljes országos szolgáltatás biztosítására, márpedig a cég ezt ígérte. A Diginek tehát az általa megszerzett frekvenciát valamilyen módon „ki kell egészítenie”. Ennek egyik módja, hogy igénybe veszi a piaci szereplők infrastruktúráját. Erre egyébként a jogszabály is kötelezi a többieket, de ez valójában csak elvi alap az együttműködéshez: ahhoz, hogy működjön, a cégeknek egyebek között az árról is meg kell állapodniuk egymással. A piaci szereplőknek tehát abban kell egyezségre jutniuk, hogy milyen feltételek mellett engedik be a negyedik konkurenciájukat. Ez pedig olyan összetett kérdés, amely nemcsak a pénzről szól, az egész piacra hatással lesz – vélik a szakmai szereplők.
A Digi úgy is képes lehetne országos szolgáltatás nyújtására, hogy további frekvenciát szerez. A 2014-ben megvásárolt után később újabbat is vett, amit a bennfentes források nem is tudnak mire vélni, az ugyanis technológiai szempontok alapján nem illeszthető könnyűszerrel az eredeti blokkhoz, vagyis ez a lépés nem segíti hozzá a céget az országos lefedettséghez. Egy újabb frekvenciapályázat – például a 700 MHz-es tartományban – még várat magára. Ennél tehát közelebbi megoldást hozna a roamingmegállapodás – ám a jelek szerint ez sem könnyű, és időigényes is. Márpedig ebben az esetben is az idő pénz, hiszen a Diginek akkor is fizetnie kell a frekvenciáért a hatóságnak, illetve az államnak, ha azt nem hasznosítja. Így a fizetendő összeg immár több százmillió forint is lehet, amit a Digi ebben az időszakban kidobott az ablakon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.