BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nevadából érkezett a szimbolikus ukrán szobor

Az ukrán szobrász, Alekszandr Milov lélegzetelállító, monumentális (16 méter hosszú és 10 méter magas), Love című műalkotása a 2015-ös Burning Man legjobb alkotásai között szerepelt. A három emelet magasságú alkotást a Magyarországon élő, szőlőtermesztéssel és -feldolgozással foglalkozó Coelho házaspár vásárolta meg és szállította Válra, a Haraszthy pincészet birtokára.

Szeptember elsején avatták Válon, a hegytetőn felállított szobrot a művész jelenlétében. A GPS-be a Love by Milov keresőkifejezést beírva ezentúl bárki megtekintheti az egymásnak hátat fordító két felnőtt – egy férfi és egy nő – figuráját. A két alakot ábrázoló vasszerkezet belsejébe két egymás felé forduló, speciális műanyagból készült gyermek figurája került. A gyerekek éjszaka világítanak, ráerősítve a mű közvetlen üzenetére, miszerint felnőtt énünk hátat fordít ugyan a másiknak, de a bennünk élő gyermekek keresik egymással a kapcsolatot.

A gyerekek éjjel világítanak, bizonyítva: felnőtt énünk hátat fordít ugyan a másiknak, de a bennünk élő gyermekek keresik egymással a kapcsolatot
Forrás: MW

Az önkifejezésről, civilizációtól való elvonulásról és a békés együttélésről szóló Burning Man fesztivált a Nevada állambeli Black Rock sivatagban rendezik meg minden nyár végén, egy kiszáradt tómederben. Óriási méretű szobrokat, installációkat állítanak fel, sokan különleges mutáns járművekkel érkeznek, és a fesztivál végén rituálisan elégetnek egy hatalmas szalmabábut, emlékeztetve rá, hogy 1986-ban egy radikális baráti társaság San Francisco egyik partszakaszán így indította el a Burning Mant, amely mostanra 70 ezer látogatót számláló eseménnyé nőtt.

Két éve a fesztivál sztárja volt a Love című szobor, sok felvételt publikáltak róla az interneten, ahol a Coelho házaspár is rábukkant és beleszeretett. A harminc éve Magyarországon élő, Etyeken pincészetet működtető és tavaly Válon a hegy tetején szőlőt vásároló házaspár – ahogy lapunknak Ingeborg Coelho elmondta – úgy érezte, ezzel a szoborral tud köszönetet mondani fogadott hazájának. Megkeresték az Odesszában élő művészt, aki ugyan tárgyalásban volt a Donald Trump cégének tulajdonában lévő MGM Grand Hotellel az eladásról, ám még nem egyeztek meg. A Las Vegas-i szálloda szerződésén már dolgoztak, de több vitás pont volt, Coelhóék viszont azonnali vételi ajánlatot tettek. A szobrot Nevadából San Franciscóba, onnan Odesszába, majd Magyarországra szállították darabokban, és Válon – a művész közreműködésével – újra összeszerelték.

A Coelho házaspár műgyűjteménye szoborfókuszú, számos művet birtokolnak Haraszty István „Édeske” szobrászművésztől. Vásárlásaikat minden esetben az motiválja, hogy a kiválasztott műtárgy valamiféle kapcsolatban legyen az életükkel, még ha az olyan apró kapocs is, mint hogy Haraszty István névrokonságban áll a magyar szőlőkultúrát Kaliforniában meghonosító Haraszthy Ágostonnal, akiről a tulajdonukban álló Haraszthy pincészetet elnevezték.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.