Szeptemberben 27 149 beteg volt a kórházi várólistákon, a sor eszerint 350 fővel csökkent augusztushoz és 1600-zal júliushoz képest. A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) adatai szerint továbbra is szürkehályog-műtétre várnak a legtöbben. Szeptemberben csaknem minden harmadik beteg – 10 316 fő – várt átlagosan 98 napot a szemműtétjére. Ugyanakkor az adatok szerint 2013-hoz képest harmadára csökkent ezeknél a műtéteknél a várakozási idő, a térdprotézisműtéteknél pedig négy év alatt több mint 440 nappal kell kevesebbet a várólistán tölteniük a betegeknek.
Persze nagyok az eltérések. Míg a budapesti X. kerületi Bajcsy-Zsilinszky Kórházban a várólistán szereplő 433 betegnek átlagosan 74 napot kell várnia szürkehályog-műtétre, addig a Kanizsai Dorottya Kórház több mint 500 betege 231 napos várakozással számolhat. A legtürelmesebbeknek a gerincstabilizáló műtétre, térdprotézisműtétre és csípőprotézis-műtétre várakozóknak kell lenniük. Utóbbira 305 napot, előbbiekre pedig 350 napnál is többet kell várni. Ugyanakkor a NEAK adatai szerint két hónap alatt a gerincdeformitás-műtéteknél csaknem száz nappal csökkent az átlagos várakozási idő. A legtöbbet a Pécsi Tudományegyetemen kell várniuk a betegeknek, több mint 560 napot, miközben a Békés Megyei Központi Kórházban lényegében nincs várólista ennél a műtétnél.
A Szinapszis Piackutató és Tanácsadó Intézet adatai szerint a betegek többsége a hosszú várólisták miatt fordul a magánszolgáltatókhoz. A tavalyi 2400 milliárd forintos teljes hazai egészségügyi költés 2021-re várhatóan eléri a 3000 milliárd forintot. A magánellátást felkereső betegek fele szakorvoshoz megy. Minden harmadik beteg diagnosztikai vizsgálat miatt keres fel egy képalkotólabort. A piackutató adatai szerint a betegek a legtöbb pénzt fogászatra, képalkotó-vizsgálatokra, nőgyógyászatra, laborvizsgálatokra, illetve bőrgyógyászatra költik. Alkalmanként a legnagyobb összeget – átlagosan mintegy 17 ezer forintot – a fogorvosnál hagyják, ez éves szinten fejenként 84 ezer forint kiadást jelent. Ezt követi a nőgyógyász, ahol alkalmanként átlagosan 11 ezer forintot, éves szinten 37 ezer forintot fizetnek a betegek. 2015-ben a teljes egészségügyi kiadás a bruttó nemzeti össztermék 7,6 százalékát tette ki – ebből 2,4 százalékot a magánellátókat felkereső betegek, 5,2 százalékot pedig közforrásból finanszíroztak. A magánforrású egészségügyi kiadások terén évi 4-5 százalékos növekedést jósolnak a szakértők: a magyarok idén a becslések szerint 904 milliárdot, 2021-ben pedig már 1100 milliárdot költenek magánorvosra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.