BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Drágulás a néprajzi aukción

A Nagyházi Galéria őszi árverésén folytatódott az elmúlt időszak trendje: leginkább a néprajzi tárgyakra volt kereslet, az antik bútorok továbbra sem divatosak.

A Nagyházi Galéria őszi árverésén folytatódott az elmúlt időszak trendje: leginkább a néprajzi tárgyakra volt kereslet, az antik bútorok továbbra sem divatosak, de a különlegesebb vagy nagyon kedvező árú, kis méretű darabok elkelnek. A dekorációs célú, befektetésre nem alkalmas kismesterek festményei közül a jó hangulatú, jó témájú darabokra akad vevő, akár áremelkedéssel is. Ilyen volt például Czencz János harmincas évekbeli balatonfüredi képe, amely 90 ezer forinton kezdett, majd 200 ezer forintig licitálták fel, és ugyanerre példa Klie Zoltán képe, amely 100 ezer forint helyett 160 ezerért kelt el.

Forrás: MW

Az igazi nagyarányú áremelkedések a néprajzi tárgyaknál következtek be, ahol van gyűjtői érdeklődés. Az 1804-ből származó besztercei mázas cseréptányér, a peremén körbe kék mintával, közepén pedig éneklő madárkával 60 ezer forintról indult, és 420 ezer forinton, hétszeres áron ütötték le. A figurális butellák mindig népszerűek, most az Alföldről származó női alakot formázó darab kelt el 85 ezer forintos kezdőár mellett 360 ezer forintért. Az egyik kiemelt tétel, a csizmadia-céhkorsó alapáron, 320 ezer forintért talált gazdára, viszont a bokályokért, különösen az erdélyiekért, hatalmas harcok folytak, mivel az értékesebb, régi példányok mára jócskán elfogytak a piacról.

Az 1819-es szé­kelyföldi bokály, amely készítőjének a nevét is ismerjük, hosszú licitálás után 46 ezer helyett 500 ezer forintért kelt el, dacára, hogy sérült, és a fedele is hiányzik. Egy másik erdélyi, az 1798-as tordai bokály is sérült volt, ennek ellenére 60 ezerről 420 ezer forintra nőtt az ára, egy harmadiké pedig 28 ezer forintról 110 ezerre. A felvidéki bokályok is népszerűek, azok között is volt, amely élénk licitharcban kelt el, például a 18. századi ónmázas, kék-fehér, mustársárga virágokkal díszített bokály ára 55 ezerről 130 ezerre nőtt.

A 19. századi, gyümölcsfából faragott mézeskalácsformák is sikert arattak, a nyúl formájú lett a legdrágább 100 ezer forinttal. Az üvegáru közt egy zempléni hutaüveg palackért 46 ezer forintos kezdőár mellett 140 ezer forintot ajánlottak. Egy 18. századi hintaló pedig 180 ezer forintért, kikiáltási ára háromszorosáért kelt el.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.