Magyar származású fotósok alkotásai meglehetősen magas összegekért cserélnek gazdát külföldi aukciókon, de míg André Kertész Mondrian pipájáról és szemüvegéről készült fotója 383 124 euróért (jelenlegi árfolyamon 118 millió forint) kelt el a Sotheby’s aukciósháznál 2005-ben, itthon még mindig jóval a nemzetközi árak alatt lehet világszínvonalú fotókat vásárolni. Emiatt, valamint a nemzetközi trendeket figyelembe véve, a fotó az egyik legígéretesebb befektetési lehetőség a mai műtárgypiacon.
A 200 darabot számláló árverési kollekcióban megtalálhatók ikonikussá vált felvételek és kevésbé ismert, de kiváló minőségű fotográfiák is, itthon eddig méltatlanul hanyagolt magyar fotográfusok kiemelkedő alkotásai, több generációtól. A legnagyobb név kétségkívül André Kertészé. A világhírű magyar fotográfus elismertségét a kiemelkedő aukciós leütések mellett jól szemlélteti, hogy Elton John is a gyűjtői közé tartozik. A BÁV fotóaukcióján most az eddig még nem látott Kálvin téri életképéhez (kikiáltási ára 320 ezer forint) és két különleges csendéletéhez (240 és 550 ezer forintos kezdőárakon) lehet hozzájutni. Árverésre kerül Lucien Hervé (eredeti nevén Elkán László) portréja a világhírű építészről, Breuer Marcellről 140 ezer forintos kikiáltási áron. A nagy nevek között szerepel a most szeptemberben, 104 éves korában elhunyt fotóművész, Ata Kandó is. Neki a világhírt a dél-amerikai dzsungellakó indiánok fotózása hozta meg, két ilyen különleges képe szerepel majd az aukción is, darabonként 300 ezer forintról indulva.
Kalapács alá kerülnek a világ egyik legjobb gyermekfényképészének tartott Suzanne Szász játszótéri fotói 300 ezer forintos kikiáltási árakon. Az élő klasszikusok között meg kell említeni Chochol Károlyt nagyszerű budapesti fotóival (kikiáltási áruk 180 ezer forint környékén); Féner Tamást, akinek szakmai munkásságát egy zsidó témájú sorozatának részletein és legújabb képein keresztül követhetjük végig (a fotók kezdőára 180 és 240 ezer forint). Sok szép aktképet is indítanak, közülük Módos Gábor lírai aktjai 130 és 220 ezer forint közötti árakon kezdik a licitet. Mára már ikonikus felvételnek számít Török László 1972-es Család című képe, kikiáltási ára 320 ezer forint, és Bánkúti András moszkvai fotója, az Alkony 300 ezerért. A portrék közül külön meg kell említeni Tóth György Yoko Onóról készült képeit (kikiáltási áruk 750 ezer forint), illetve Vámos László ritka Kodály Zoltán-portréit egyenként 120 ezer forintért vagy Burger Barna Cseh Tamást indián jelmezben ábrázoló portréját 150 ezer forintos kezdőáron.
Egyediség
A fotóműtárgy esetében az egyediséget – hasonlóan a sokszorosított grafikákhoz – a limitált szériák adják. A fotósok alkotásaikat egy általuk előre meghatározott sorozatszámban és méretben nyomtatják, majd feljegyzik a képre a sorszámot (pl. 1/5), és szignózzák a képeket. A felvételről a teljes sorozat nyomtatása után nem készül további nyomat. A már eltávozott művészektől jellemzően a hozzátartozók vagy baráti ajándékozások révén bekerült alkotások, a már meglévő nagyítások kerülnek az árverésre, általában szignált és/vagy hagyatéki pecséttel ellátott alkotások. Legértékesebbek a vintage fotók, a művész életében készült nagyítások. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.