Kilőhet a panziók száma egy őszi rendeletmódosítás hatására Magyarországon, miután a korábbi több mint kétszeresére emelték a kategóriába sorolható szálláshelyek kapacitásának felső határát. Október 19. óta panzióként működhetnek a legalább tizenegy, de legfeljebb ötven ágyat kiadó, minimum hat-, maximum huszonöt szobás szálláshelyek. Korábban tíz szobánál és húsz ágynál húzták meg a felső határt, a minimális kapacitáselvárás és a kötelező reggeli előírása nem új.
A panzióba sorolás feltételeinek módosítását nem titkoltan a Kisfaludy szálláshelyfejlesztési konstrukció keretében a vidéki panziók korszerűsítésére és bővítésére október 19-től megnyitott pályázatok indokolták. Ez derül ki Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium parlamenti titkárának Vadai Ágnes képviselői kérdésére adott írásos válaszából is. Fónagy kifejtette: a szálláshelyfejlesztési konstrukció részeként a fővároson kívüli panziók fejlesztésére vissza nem térítendő támogatási források válnak elérhetővé 2030-ig, lehetővé téve, hogy azok megújuljanak és minőségi szintet lépjenek. A támogatás segítségével a kiemelt turisztikai fejlesztési régiókban megvalósuló beruházások a számítások szerint várhatóan 20 százalék körüli árbevétel-növekedést eredményeznek majd az adott szálláshelyeken.
A következő években nagyjából 300 milliárd forint értékű beruházás valósulhat meg, a teljes keretből 150 milliárd forintot a kormány költségvetési forrásból, vissza nem térítendő támogatás formájában biztosít.
Több mint ezer panziót tart nyilván a KSH, és az utóbbi években a működő egységek száma a szezonális ingadozással együtt sem változott számottevően. Mint Könnyid László, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke a Világgazdaságnak elmondta: azt, hogy a korábbinál többen pályázhassanak szálláshely fejlesztésére, a szövetség maximálisan üdvözli. Egyelőre – ismerte el – sem adatuk, sem becslésük nincs arról, hogy mennyivel ugrik meg a panziók száma, de a fejlesztési támogatás hatására minden bizonnyal markáns lesz a változás. A kategóriák bővítését egy három kiemelt turisztikai régióban elvégzett felméréshez szabták a döntéshozók. A szakmai szempontok kialakításánál elsősorban azt vizsgálták, hogy a magyarországi viszonyokat milyen volumenű szoba- és ágyszámkeretek tükrözik a legpontosabban.
Üzemeltetési engedélye módosítására mindenkinek lehetősége lesz, amire szükség is van, hiszen nem egy szálloda hirdeti magát most panzióként, és fordítva. Ám a pályázati támogatásra jelentkezőknek pontosan meg kell felelniük a kormányrendeletben előírtaknak, tehát e téren tisztul majd a kép.
Másfél hónappal tovább nyitva
Nemrég – vélhetőleg a változtatással összhangban – 2018. január 15-re módosult a Kisfaludy szálláshelyfejlesztési konstrukció (panziók fejlesztése címén kiírt) pályázatának beadási határideje. A maximális támogatási intenzitás 70 százalék lehet, az elnyerhető támogatási összeg 5 és 60 millió forint között mozog.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.