Valamivel több mint egy éve született meg két Uber-sofőr, James Farrar és Yaseen Aslam, valamint 19 társuk keresetére az a bírósági döntés, miszerint a vállalat sofőrjei nem tekinthetők egyéni vállalkozóknak. (Farrar és Aslam azt sérelmezték, hogy bár tevékenységüket az Uber kontrollálta, a vállalat megtagadta tőlük a legalapvetőbb munkavállalói jogokat egyéni vállalkozói státuszukra hivatkozva). Mindez azt jelenti, a sofőrök jogosultak lehetnek fizetett szabadságra, táppénzre, minimálbérre. Az Uber fellebbezett, most ezt a döntést erősítette meg a munkaügyi bíróság.
A munkaügyi bíróság indoklásában alaposan kiosztotta a San Francisco-i székhelyű céget. „A kijelentés, miszerint az Uber egy 30 000 londoni kisvállalkozásból álló mozaik, melyet egy közös platform köt össze, a mi olvasatunkban már-már nevetséges” – fogalmazott a bíróság.
A GMB szakszervezet szerint a döntés monumentális siker az Uber több mint 40 000 angliai és walesi alkalmazottja számára. (Az Egyesült Királyság az Egyesült Államok mellett az Uber legnagyobb piaca, a szigetországban több mint 40 000 alkalmazottja van a vállalatnak).
A szakszervezetek kongresszusának főtitkára, Frances O'Grady így reagált a döntésre: „Számtalan dolgozó számára a sharing economy kizsákmányolással jár, a munkáltató ugyanis kihúzhatja magát olyan alapvető kötelességek alól, mint a fizetett ünnepek vagy szünetek. Az Uber csak a jégyhegy csúcsa, rengetegen rekedtek bizonytalan állásokban, alacsony fizetéssel, nekik pedig még hangjuk sincs. A kormánynak fel kell vennie a kesztyűt az egyéni vállalkozásnak hazudott foglalkoztatással szemben.”
Az Uber szigetországi menedzsere, Jo Bertram vitatta a döntést: „Az appot használó sofőrök túlnyomó többsége meg akarja őrizni azt a szabadságot, flexibilitást, ami azzal jár, hogy maguk dönthetik el, mikor, hol vezetnek. ”
A döntés komoly hatással lehet nem csak az Uberre és dolgozóira, de az app-alapú, úgynevezett sharing economy további szereplőire is, ahogy azt Nigel McKay, a sofőröket képviselő ügyvédi iroda vezetője is elmondta. „Ez a döntés mérföldkő lehet. Nem csak az Uber több tízezer alkalmazottját érinti, hanem az összes munkást, aki magára tévesen egyéni vállalkozóként tekint, megtagadva önmagától a legelemibb jogokat” – nyilatkozta McKay.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.