BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kivárnak a cégek az energetikai fejlesztéssel

A fejlesztéspolitikai adatbázis és információs rendszer adatai szerint tegnap délig 381 pályázat érkezett be.

A tegnap déli határidőt követő összesítés alapján visszafogott érdeklődést mutattak a vállalkozások a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív programban (Ginop) megjelent, megújuló energia használatával megvalósuló épületenergetikai fejlesztések támogatása kombinált hiteltermékkel (Ginop-4.1.1) című felhíváson. A fejlesztéspolitikai adatbázis és információs rendszer adatai szerint 381 pályázat érkezett be összesen 7,56 milliárd forintos támogatási igénnyel. Ha azt vesszük, hogy 91,53 milliárd forint sorsa volt a tét, amelyből 59,45 milliárd a vissza nem térítendő támogatás, 32,08 milliárd pedig a kölcsön összege, az eredmény azt mutatja, hogy valóban nem tolongtak a lehetőségért a piaci szereplők. A Ginop-4.1.1-ben a felhívás feltételeinek megfelelő pályázók 1,5 és 50 millió forint közötti támogatásban, illetve ugyanennyi hitelben részesülhetnek, a megítélt összeg felét pedig előlegként is felvehetik.

Forrás: Shutterstock

A szerényebb kereslet azért nem meglepetés, mert – ahogy lapunk korábban már jelezte – sokan jó eséllyel kivárnak a Ginop-4.1.2-es felhívás megjelenéséig, melyre elvileg már január 15-től lehet pályázni, gyakorlatilag viszont még csak a társadalmi egyeztetésre szánt változat érhető el. Ez a pályázat elsősorban abban különbözhet a Ginop-4.1.1-től, hogy itt nincs hitelfelvételi kötelezettség, csak vissza nem térítendő támogatás, amelynek felső határa ráadásul nem 50, hanem 100 millió forint. Fontos változás továbbá, hogy a beruházást kizárólag saját tulajdonú ingatlanon lehet megvalósítani, bérelten nem, igaz, a közbeszerzési eljárás lebonyolítása kötelező. Az előzetes terv szerint 52,5 milliárd forint lehet a keret, de a Ginop-4.1.1-nél várható jelentős maradványösszeg miatt ez akár meg is ugorhat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.