BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A Christie’s nagyágyúkat vonultat fel londoni művészeti árverésén

Március 6-án a 20. század második és a 21. század első felének legismertebb alkotóitól kerülnek kalapács alá művek.

Március 6-án a Christie’s londoni, háború utáni és kortárs művészeti aukcióján a 20. század második és a 21. század első felének legismertebb alkotóitól kerülnek kalapács alá művek: Andy Warhol, Francis Bacon, Jackson Pollock, Jean-Michel Basquiat, Lucio Fontana és Peter Doig is szerepel. A fiatalon, alig 44 évesen közúti balesetben elhunyt Jackson Pollock amerikai festőművész az absztrakt expresszionizmus kiemelkedő alakja. Alkotói módszere az úgynevezett action painting, a szürrealista automatikus írás módszerét fejlesztette tovább. Műveit a műterem padlójára terített vászonra a festék csurgatásával, fröcskölésével és kaparásával hozta létre, és gyakran kevert más anyagokat, darált üveget, homokot a festékbe, vagy szórt rá a képre, amivel vad, újszerű faktúrát teremtett. Első felfedezője a híres műgyűjtő, mecénás Peggy Guggenheim volt.

Számos képet őriz tőle a gyűjteménye, amelyekből 2015-ben Velencében a Guggenheim Múzeumban mutattak egy válogatást. Pollock általában cím helyett sorszámokkal látta el műveit, most Londonban az 1950-ben készült Number 21-et árverezik, „csepegtetéses” időszakának csúcsdarabját. Becsértéke: 10-15 millió font (3,5-5,2 milliárd forint).

Andy Warhol 1986-os Hat önarcképe is árverési tétel
Forrás: VG

Az ír születésű Francis Bacon a háború utáni évtizedek egyik legfontosabb (és legdrágább) művésze. Októberben a Szépművészeti Múzeumban is láthatók lesznek a művei a londoni Tate-ből érkező tárlaton. A Christie’s árverésén a Három portrétanulmány címmel 1976-ban festett művei indulnak 10-15 millió fontos (3,5-5,2 milliárd forint) becsértékkel. Bacon művészetében is fontos szerepe van a festés textúrájának, ez a munkája egy építész magángyűjteményéből érkezik a piacra. Először 1977-ben állították ki Párizsban, ahol akkora sikert aratott Bacon kiállítása, hogy néhány óra leforgása alatt

8 ezren fordultak meg a galériában, és a rendőrségnek kellett biztosítani az utcát a galéria bejárata előtt.

A képet ezen a kiállításon vásárolta meg a tulajdonosa, és azóta nem szerepelt nyilvánosság előtt.

Ugyancsak 10-15 millió fontos becsértéket kapott Jean-Michel Basquiat Multiflavors (Sokízű) című 1982-es munkája. A magasnak tűnő becsértékek ellenére mindhárom képért várhatóan erős licitharc folyik majd. Andy Warhol 1986-os Hat önarcképe pedig olyan kivételes árverési tétel, amelyhez becsértéket sem csatoltak, egy ritka mestermű, amelyet néhány hónappal az 1987-es hirtelen halála előtt fejezett be – nem túlzás azt állítani, hogy az utolsó fontos műve. Robert Mapplethorpe-tól három fotóönarcképet kínálnak, 80-150 font közti becsértékeken, amelyekben többféle identitásával küzd.

Az olasz sztárművész, Lucio Fontana Várakozás című munkája 8-12 millió font, és a legnagyobbak közt ismét indul egy kép a kolozsvári iskola tagjától, Adrian Ghenie-től 400-600 ezer fontos becsértékkel.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.