A Vidékfejlesztési programon (VP) belül két uniós felhívás is lehetőséget nyújt a bővítésben, fejlesztésben gondolkodó borászatoknak, amelyek 2030-ig a hazai forrásból megvalósuló, 300 milliárd forintos Kisfaludy szálláshelyfejlesztési konstrukcióban is pályázhatnak panziófejlesztésre. Noha a mezőgazdasági és feldolgozóüzemek energiahatékonyságának javításánál (VP5-4.1.6-4.2.3-17) a 35 milliárd forintos keretből 30 milliárd a kertészetre és az állattartó gazdaságokra jut, a fennmaradó 5 milliárdért borászatok is indulhatnak. Itt egyéni projektnél legfeljebb 500 millió forint nyerhető 50 százalékos támogatással. Igaz, Közép-Magyarországon 40 százalék lehet csak ez az arány, de plusz 10 százalékot kaphatnak a fiatal gazdák és a kollektív projektek. Utóbbiaknál nem 500 millió, hanem 1 milliárd forint a plafon, e konstrukciónál március 19-én lesz az első értékelési határnap.
Borszőlőültetvény telepítésére (VP2-4.1.3.6-17) 4 milliárd forint áll rendelkezésre, projektenként maximum 150 millió forint. Pest megyében 60, azon kívül 70 százalékos támogatásintenzitással kell kalkulálni, itt március 16-án összesítik először a beadványokat. Az említett hazai forrású panziópályázatnál az adott ingatlan tulajdonosa vagy a szálláshely üzemeltetője projektenként 60 millió forintot nyerhet el 70 százalékos intenzitással, a benyújtási határidő ennél a felhívásnál március 14. Itt a Balaton, Sopron–Fertő, illetve Tokaj, a Felső-Tisza és a Nyírség térségében új panzióhoz akár 315 millió forint is felhasználható. Így egy borászat mind a három lehetőség maximális kiaknázásával elvileg akár 965 millió forintot is elnyerhetne, de a gyakorlati tapasztalatok alapján jellemzően 180-200 millióban gondolkodnak.
Borászati ügyfeleink jelentős része versenybe száll mindhárom pályázat forrásaiért
– hangsúlyozta a Világgazdaságnak Tóth Ádám Ferenc, a European Conformity Check Vállalkozásfejlesztési Tanácsadó Intézet (ECC) ügyvezetője. A mostani energetikai pályázat kedvező lehetőség azon borászatoknak, amelyek a korábbi lehetőségről lemaradtak, vagy további igényük is van beruházásokra, illetve energiahatékony megoldásra kívánnak váltani. Tóth Ádám Ferenc szerint a borászatok komplex szolgáltatásokat kívánnak nyújtani – például borvacsorával egybekötött kóstolót –, amit a panziófejlesztéses pályázat is segíthet. Kevésbé jó hír azonban, hogy a 22 borvidéken belül egyelőre csak három térségben van lehetőség panzió létesítésére, e térségben hat borvidék van – mutatott rá.
A borászat a verseny és a reduktív borok terjedése miatt egyre beruházásigényesebb,
ahol a modern technológiát nem lehet megspórolni: minél kisebb az egy liter borra jutó költség, annál versenyképesebb a borászat – fogalmazott a Világgazdaságnak Csaba Gyula, a Szervin Kft. értékesítési igazgatója. A szakember szerint ezért is lehet kitörési pont az energetikai pályázat, de mivel a hazai szőlőültetvények elöregedtek, fontos, hogy a borászatok – valószínűleg utoljára – kihasználják a hagyományos magyar (cserszegi, Irsai és olaszrizling) vagy a világpiacon népszerű fajták telepítésének lehetőségét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.