Az eseményen Kádár Andrea Beatrix energiaügyért felelős helyettes államtitkár elmondta: a felsőzsolcai energetikai beruházás jelentős lépés a megújuló villamosenergia-termelésben, és támogatja az ország klímavédelmi céljainak elérését, működésének köszönhetően évente 20 ezer tonnával csökkenhet az ország szén-dioxid-kibocsátása.
A helyettes államtitkár hangsúlyozta: a 2011-ben elfogadott nemzeti energiastratégia az ország energia-ellátását egy előre kalkulálható és versenyképes áron beszerezhető energiahordozó-mixre alapozza, amelyben a nukleáris és a fosszilis energiaforrások mellett a megújuló energiaforrások is fontos szerepet látnak el.
A cél az energia importjának csökkentése, a hazai villamosenergia-előállítás hosszú távú fenntarthatósága, az ellátás biztonságának erősítése – mondta, és fontosnak nevezte a megújuló energia-források arányának növelését is. A felsőzsolcai fotovoltaikus-beruházás hozzájárul az ország energia importjának mérsékléséhez, egyúttal elősegíti a megújuló energia-forrásból származó villamosenergia-termelés részarányának növelését. Kiemelte azt is: Magyarország vállalta, hogy 2020-ig 14,65 százalékra emeli a megújuló energia-források részarányát, 2016-ban ez már 14,19 százalékos volt, tehát már tavalyelőtt sikerült elérni a 13 százalékos kötelező uniós előírást.
Mint mondta,
a kormány jelentős szerepet szán mind az ipari méretű fotovoltaikus rendszereknek, mind pedig a decentralizált jellegű háztartási méretű kiserőműveknek, az ország kedvező napsugárzási lehetőségeivel élve az elmúlt években lendületet vett a naperőművek térnyerése.
Zsuga János, az MVM Zrt. vezérigazgatója kiemelte, hogy a társaság piacvezető lesz a megújuló energiaforrásokat hasznosító erőművek területén, az MVM-csoport egy éven belül 110 napelemes erőművet épít az országban, amelyek mintegy 50 ezer háztartás éves villamosenergia-szükségletét fedezik majd.
A beruházásoknak köszönhetően az MVM-csoport több mint 150 megawatt megújuló energia-kapacitással rendelkezik majd – tette hozzá.
A 9 milliárdos felsőzsolcai beruházás 65 százalékát saját forrásból fedezi a cég, 35 százalékát uniós forrásból finanszírozza.
Csöbör Katalin a térség fideszes országgyűlési képviselője arról szólt, hogy a naperőmű gazdaságélénkítő hatással is bír, valamint számos új munkahelyet is teremt.
A település és a szomszédos Onga határában 44 hektáros területen épül meg a létesítmény, amely 74 ezer darab polikristályos napelemtáblával rendelkezik majd, üzemszerű működését a tervek szerint nyártól kezdheti meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.