A Déli Áramlat orosz gázvezeték kiépítéséhez a szerb kormány még 2011-ben a Gazprommal együtt létrehozott egy közös vállalatot, ugyanezen a néven. Ám később a Krím lerohanása miatt az EU és Oroszország kölcsönösen szankciókat vezettek be, sokáig úgy tűnt, déli irányból nem is fognak majd gázt szállítani Európa felé. Oroszország 2014. december 1-jén lemondta a Déli Áramlat gázvezeték-beruházás további építését az erős uniós ellenállás miatt. A Déli Áramlat terve tehát kisiklott, az orosz–török viszony rendeződése után azonban megkezdték a Török Áramlat kiépítését. Utóbbi egyik – a Balkánon át Közép-Európa felé vezető – ágának része lenne a Szerb Áramlat.
A Fekete-tenger alatt áthaladó gázvezetéken keresztül az orosz földgáz a szerbiai csomópontból jut majd el Délkelet-Európa más országaiba, s ezzel párhuzamosan az állandó szállítási kockázatú ukrajnai vezetékbe már nem táplálnak tranzitgázt az oroszok. Szerb sajtóértesülések szerint a Déli Áramlat átnevezéséről és az új feladatokkal kapcsolatban az orosz és a szerb államvezetés a legmagasabb szinteken állapodott meg.
Nemrég Belgrádban járt Alekszej Miller, a Gazprom elnöke, aki a Srbijagas vezetőivel, valamint Aleksandar Vucic államfővel is megállapodott arról, hogy a bolgár határ mellett található Dimitrovgradnál északi irányban elágazó gázvezeték kiépítését a közös vállalaton keresztül koordinálják. A Déliről Szerb Áramlatra átkeresztelt céget ennek érdekében – szintén közösen – pénzügyileg és szakmai szempontból is megerősítik.
A Szerb Áramlat többségi tulajdonosa az orosz fél, így a közbeszerzési eljárás esetében más előírások érvényesek, ami felgyorsíthatja a beruházást. Becslések szerint a Szerbián áthaladó földgázvezeték kiépítése mintegy 100 millió euróba kerülhet. Pontos részleteket nem hoztak nyilvánosságra, de sajtóhírek szerint megállapodtak arról, hogy más országokat is a szerbiai csomópontból látnak majd el, így a gázvezeték üzembe helyezése után Szerbia tranzitországként is részesülhet a rajta áthaladó orosz gázexportból.
Putyin elnök decemberben tárgyalt Vuciccsal, később pedig azt nyilatkozta, hogy Oroszország 2022-re a jelenlegi 2 millió köbméterről 3,5 millióra növelheti Szerbiába irányuló gázexportját.
A Gazprom a Török Áramlat részeként két gázvezeték összesen 600 kilométernyi szakaszát fektette már le a Fekete-tenger fenekén, Törökország kizárólagos gazdasági övezetében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.