Az új létesítmény Pakisztán északi részének ellátásához járul hozzá a helyben kitermelt gáz feldolgozásával. A Tal-blokkban operátor a térségben 1999 óta jelen lévő Mol, amely 8,42 százalékkal részesedik a blokk termeléséből. Tavaly 85 ezer hordó kőolaj-egyenértékű szénhidrogént termeltek itt ki.
„A Mol teljes kitermelésének 7-8 százaléka származik Pakisztánból, ennek nagy részét a gáztermelés teszi ki, de kőolajat és kondenzátumot is termelnek az ázsiai országban. Utóbbinak az a jellemzője, hogy nyomás alatt cseppfolyós, de normál esetben gáznemű. A Mol csoportra jutó teljes pakisztáni kitermelés tavaly a negyedik negyedévben 8500 hordó kőolaj-egyenértékű volt – mondta Pletser Tamás, az Erste olajipari elemzője. – A pakisztáni Tal-blokkban korábban magasabb részesedése volt a Molnak, de ezt a cég a 2000-es évek elején eladta, hogy finanszírozni tudja a gázüzletág okozta akkori veszteségeit. A Tal-blokk volt az egyik legsikeresebb beruházása a Mol csoportnak a kutatás-termelés területén.”
A JP Morgan, a Morgan Stanley és a Lazard tanácsadók közül választja ki heteken belül Zágráb azt a tanácsadó céget, amely a Mol tulajdonában lévő INA-részvénycsomag visszavásárlási tranzakciójának részleteit dolgozhatja majd ki – áll horvát sajtóértesülésekben. A Morgan Stanley megkeresésünkre annyit válaszolt, hogy nem kommentálják a horvát lapok információit. A tenderen győztes feladata a tranzakció értékének és a visszavásárlás módjának a meghatározása lesz. Az irányítói pozícióban lévő, és a részvények 49 százalékával rendelkező Mol mellett a horvát állam 44,85 százalékos tulajdonhányaddal rendelkezik az INA-ban. A Mol 2003-ban vásárolt 25, majd 2008-ban újabb 22,5 százalékot az INA-ban, ezek mellett kisebb mennyiségekhez is hozzájutott a tőzsdén. | S. V.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.