Az egészségügyi ágazati koordinációért felelős helyettes államtitkár a témában tartott keddi budapesti sajtótájékoztatón elmondta, a programok az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program (EFOP) keretében valósulnak meg.
Ladányi Márta kiemelte, a pályázat több fontos, a kormány népegészségügyi céljainak megvalósítását támogató elemet is tartalmaz, és lesz egy ezekhez kapcsolódó informatikai fejlesztés is.
A helyettes államtitkár ismertetése szerint mind a táplálkozás-egészségügy, mind a gyógyszerbiztonság területén lesznek fejlesztések, így például
megújul majd az étrend-kiegészítők és a speciális gyógyászati célra szánt tápszerek adatbázisa. Az étrend-kiegészítők kapcsán egy minőségellenőrző rendszer is elindul, és az időskorúak táplálkozásával kapcsolatos ajánlás is készül – közölte, hozzátéve, a gyógyszer-mellékhatások jelentési rendszere is megújul.
Ladányi Márta emlékeztetett, a betegbiztonság területén a kormány már eddig is számos intézkedést tett, amelyre 11,4 milliárd forint uniós forrás fordítható.
Pozsgay Csilla, az OGYÉI főigazgatója a pályázat kapcsán arról szólt, hogy többek között étrend-kiegészítőkről, gyógyszerekről, s azok mellékhatásairól adatbázisokat, ajánlásokat dolgoznak ki, az időskorúaknak táplálkozási ajánlást készítenek.
A cél, hogy a lakosságot hiteles adatbázisokkal segítsék, illetve egyfajta hiánypótlásra is törekszenek, hiszen a programban vannak olyan területek, amelyekben megbízható adatok nélkül nehéz a fogyasztók orientálása.
A főigazgató hozzátette: kiemelt figyelmet szentelnek az időskorúaknak, illetve az általuk elérhető adatbázisoknak is. Ezért különösen nagy hangsúlyt fordítanak ezen korosztály táplálkozási ajánlásainak elkészítésére, valamint a pályázat lehetőséget teremt arra is, hogy a gyógyászati segédeszközök használatával kapcsolatos ismeretek bővüljenek.
Pozsgay Csilla kitért arra is, hogy a projektben hangsúlyt kap a gyógyszerek mellékhatásainak jelentését ösztönző rendszer fejlesztése is, hiszen a betegektől származó információk nélkülözhetetlenek a gyógyszerfejlesztések folyamatában. Készül egy speciális „gyógyszer-interakciós” (gyógyszerkölcsönhatás) adatbázis is, s mindemellett a betegbiztonságot növelő, hamisítás elleni fejlesztésekre is jut forrás a támogatásból.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.