A Mol kutatás-kitermelés üzletágánál forintban elszámolva éves bázison javuló EBITDA-ra (kamat-, adófizetés és amortizáció előtti eredmény) számít az Equilor, amelyet elsősorban a jelentősen megugró olajárakkal és az érdemben változatlan kitermeléssel magyaráznak. Mindeközben a devizahatás visszafogta az eredményt – áll a vállalat közleményében.
A Brent ára 24 százalékkal emelkedett a tavalyi első negyedévhez mérten, amely a Mol átlagos realizált szénhidrogén árát is feljebb nyomhatta, miközben a negyedéves kitermelés a januári érték közelében, napi 111 ezer hordó egyenérték körül alakulhatott.
Az USD/HUF kurzusa azonban 2014 vége óta nem látott szintre süllyedt a negyedév alatt, a forint dollárral szembeni erősödése pedig a forintra átváltott bevételre és az EBITDA-ra is összességében kedvezőtlenül hatott.
Az emelkedő olajár az olajipari feldolgozó és értékesítési (downstream) üzletágot ugyanakkor rosszul érintette, amit a negyedéves finomítói marzs is tükrözött. A marzs romlása elsősorban a kőolajár számlájára írható.
A downstream eredményét továbbá a rijekai és a pozsonyi finomítók leállása miatti alacsonyabb termelés is ronthatta.
Az új petrolkémiai árrés negyedéves bázison javult, éves összehasonlításban viszont jelentősen csökkent. A marzs erózióját részben ellensúlyozhatta az éves bázison növekvő értékesítés és az EUR/USD kurzusából adódó pozitív devizahatás.
A Fogyasztói Szolgáltatások szegmenstől ismét kedvező EBITDA-ra számítunk. A Fresh Corner üzletek száma a 2017-es bázishoz képest jelentősen nőtt, megközelítve az 500-at.
A nem-üzemanyag termékek felfutó értékesítése és az éves bázison erősödő üzemanyag kereslet egyaránt kedvezően hathatott a szegmens eredményére.
A Mol készletpótlása egyre égetőbb kérdéssé válik, melyet felvásárlásokkal oldanának meg, függetlenül az Ina eladásától. Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató már közölte is, hogy Oroszországban, Ománban és Pakisztánban is akvizíciós célpontokat keresnek. Emellett a befektetők és az elemzők fókuszában továbbra is az Ina sztori állhat.
Bár a magas olajár összességében kedvezett a Molnak az első negyedévben, a nyomában járó magasabb finomítói költségek tompítják a profitra gyakorolt pozitív hatást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.