Kevesebb mint egy hónap alatt 251 hitelkérelem érkezett az MFB Pontokhoz az európai uniós forrású KKV Technológia Hitelprogramra,
„Egy agilis vállalkozásnak számos hitelcélja lehet. Van, aki korszerűsíteni szeretne, van, aki a továbblépéshez egy komolyabb eszköz beszerzésén gondolkodik, és akad, aki most indította vállalkozását, és a kezdő lendületre lenne szüksége. A KKV Technológia Hitelprogram feltételeit úgy alakítottuk ki, hogy ezeket az igényeket maximálisan ki tudjuk elégíteni” – mondta a termék lehetséges felhasználási lehetőségeit bemutatva Bernáth Tamás, az MFB elnök-vezérigazgatója.
A vállalkozások technológiai fejlesztési, korszerűsítési igényeit kiszolgáló hitelprogram a teljes kkv-szektornak szól, egyformán jó lehetőség többek között termelővállalkozásoknak, autóipari beszállítóknak, a vendéglátó- és építőiparban működő cégeknek. A hitelből a vállalkozások számára szükséges berendezések széles köre finanszírozható, így IT-eszközök, gépek, nagy értékű termelőeszközök egyaránt beszerezhetők. Fontos ismérv, hogy
„Az MFB folyamatosan gyűjti a vállalkozások visszajelzéseit és igényeit – az uniós forrású termékek kidolgozása alapvetően ezek alapján zajlik. Úgy látjuk, hogy a korszerűsítéssel kapcsolatos beruházások nagy segítséget nyújtanak a vállalkozások versenyképességének növelésében, ezért helyeztük ezt a célt a termék fókuszába” – mondta Bernáth Tamás.
Keretösszeg: 59,63 milliárd forint
Kamatozás: 0 százalék a teljes futamidő alatt
Saját forrás: 10 százalék
Hitelösszeg: minimum egymillió – maximum 50 millió forint
(kezdő vállalkozások max. 25 millió)
Futamidő: amortizációs kulcs mértéke szerint 2-7 év
Rendelkezésre tartási idő: a kölcsönszerződés megkötésétől számított
legfeljebb 9 hónap (indokolt esetben 3 hónappal meghosszabbítható)
Türelmi idő: a rendelkezésre tartás végétől számított maximum 3 hónap
(maximum a szerződéskötéstől számított 12 hónap)
Szállítói finanszírozás elérhető
A már beérkezett hitelkérelmek jól mutatják, hogy ezúttal valóban a kis- és középvállalkozások széles köre számára elérhető hitellehetőséget sikerült összeállítani: igényeltek kölcsönt 3D-nyomtatók beszerzésére éppúgy, mint gyümölcsaszaló gépek vásárlására. A felhasználás területe lehet például állatgyógyászat (itt állatdiagnosztikai eszközök, ultrahangkészülék, szemnyomásmérő és altatógép beszerzését kérték) vagy például faipari tevékenység (vízszintes rönkhasító szalagfűrészgép vásárlása).
Van cég, amely fogászati rendelőjének eszközeit újítaná fel, más vállalkozás a kozmetikai termékek vagy épp texilnyomó gépeinek korszerűsítését valósítaná meg az igényelt összegből, megint más autómosót építene. Van lehetőség a gyártáshoz kapcsolódó, azt kiegészítő projektek finanszírozására – így érkezett hitelkérelem csomagolóberendezés vásárlására, feliratozó- és címkézőgépek beszerzésére is, van olyan családi hotel, amely konyháját és mosodáját modernizálná.
A támogatott beruházásnak olyan fejlesztést kell eredményeznie, amely javítja a technológiai felkészültséget, ugyanakkor – merthogy hitelről van szó – feltétel az is, hogy a tervezett beruházás pénzügyi szempontból életképes, jövedelemtermelő legyen. A hitel lehetőséget teremt arra, hogy a vállalkozások a számukra leginkább szükségesnek tartott fejlesztésekkel növeljék versenyképességüket és hatékonyságukat.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.