BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elkapkodták a támogatást az építőipari cégek

168 kérelem érkezett a támogatási programra, összesen 18,8 milliárd forint értékben – közölte a Világgazdasággal az innovációs tárca.

Százhatvannyolc kérelem érkezett a támogatási programra, összesen 18,8 milliárd forint értékben – közölték a Világgazdasággal az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) sajtóosztályán a 8 milliárd forintos keretű, állami finanszírozású építőipari pályázat kapcsán, amelynek célja az ágazatban működő vállalkozások technológiai korszerűsítése, illetve a hatékonyság növelése. Pedig a szakértők arra számítottak, hogy nem fogy el ilyen hamar a keret, mert a pályázók közül sokan előzetesen arra panaszkodtak, hogy a jogosultsági feltételeknek nehezebb megfelelni, mint az előző, szintén 8 milliárdos kiíráskor. Az érintett vállalkozók jelentős része azt jelezte, hogy számára gondot okoz az a kitétel, hogy az utolsó lezárt üzleti év gazdálkodási adatai alapján a teljes munkaidőben foglalkoztatottak havi átlagkeresetének el kell érnie a bruttó 227 ezer forintot. Ez egyébként az ágazati átlagbérnek felelt meg. A szkeptikusok várakozásainak mégis ellentmondott, hogy idő előtt felfüggesztették az eredetileg október 15-től november 5-ig meghirdetett pályázati lehetőséget.

A bruttó béres kitétel – amely az első, februári pályázatban még nem szerepelt – arra irányul, hogy a kormány deklaráltan a legalább az átlagbért megadó építőipari cégeket segítse vissza nem térítendő támogatással, méghozzá a szakmai érdekképviselet teljes egyetértésével. A hatékonyságnövelő beruházások támogatására alanyi jogon, TEÁOR-szám alapján nagyjából négyezer kivitelező, tervező, építési-műszaki lebonyolító cég pályázhat.

Fotó: VG / Kallus György

A kétszer 8 milliárd forinttal beindított, összesen 28 milliárd forintos állami támogatást nyújtó program Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének elnöke szerint körülbelül 30 milliárd forintnyi beruházást generál már az első két körben. Jövőre és azt követően további 6 plusz 6 milliárd forint ütemezett támogatás várható. A februári 8 milliárdos keretre 14 milliárd forintnyi támogatási igény érkezett 137 kérelmezőtől. A mostani körben legalább 25, legfeljebb 400 millió forintot igényelhettek a 10–250 főt foglalkoztató cégek, a támogatható tevékenységek körét tekintve pedig igen széles volt a paletta.

A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.