BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az iráni szankciók miatt rendkívül bizonytalanok az olajpiaci befektetők

Az Egyesült Államok palaolaj-kitermelésének fokozódása és a világgazdasági növekedéssel kapcsolatos aggodalmak miatt csökken a kőolaj ára.

Folytatódott tegnap a két fő kőolajfajta árának zuhanása, miután a befektetők egyre jobban aggódnak a globális gazdasági lassulás miatt, másrészt olyan hírek érkeztek, amelyek szerint tartósabb lehet a kínálat bővülése az energiahordozó piacán.

A WTI hordónkénti ára 5,3 százalékkal 47,5 dollárra, míg a Brenté 4,1 százalékkal 57,17 dollárra esett tegnap.

A két olajtípus ára heti viszonylatban még nagyobb különbséggel csökkent: a WTI jegyzése 8,1, a Brentté 5,2 százalékkal esett.

„Ismét csaknem 10 százalékos a WTI és a Brent árkülönbsége, ami az Egyesült Államok dinamikusan növekvő palaolaj-kitermelésével van összefüggésben.

A napi átlagos kihozatal már ebben a hónapban meghaladja a 8 millió hordót. Másrészt az OPEC és a társult országok összesen 1,2 millió hordós napi kitermelés-visszafogása körül is sok a bizonytalanság”

– mondta a Világgazdaságnak Gaál Gellért, a Concorde elemzője.

Fotó: AFP

Oroszország várhatóan 2019 első negyedévének végére tudja csak teljesíteni a 240 ezer hordós visszafogást, hiszen a nagy hideg miatt nem lehet hirtelen csökkenteni a nyomást. Az OPEC piaci információk szerint

800 ezer hordóval vág majd, ebből Szaúd-Arábiára 350-400 ezer hordó jut. „Irak termelése kérdéses, de az Egyesült Arab Emírségek és Katar közreműködésével vélhetően teljesítik az OPEC-re jutó kvótát, csak az ütemezés nem ismert még.

A jövő év első fele sem lesz igazán kiszámítható az olajpiacon, áprilisban ugyanis lejár Donald Trump amerikai elnök Iránra vonatkozó ideiglenes felmentése. Ez olyan bizonytalansági tényező, amely lényegi hatást gyakorolhat az azonnali és a határidős piacra is” – tette hozzá Gaál Gellért. A szakértő felhívta a figyelmet arra, hogy a WTI után a Brentnél is contango (a határidős ár magasabb, mint a spot árfolyam) alakult ki az elmúlt napokban. „Korábban a mostaninál alacsonyabb árakat mutattak a távolabbi határidők, azaz backwardation volt az olajpiacon” – tette hozzá az elemző.

A WTI Brenthez viszonyított lendületesebb árcsökkenését az amerikai fogyasztók jobban érzik. „Az WTI zuhanása szinte egy az egyben jelentkezik az Egyesült Államokban az üzemanyag árában, míg Európában az adóterhek miatt 30 százalékos olajárcsökkenés csak 10 százalék körüli ármérséklést eredményez a töltőállomásokon. A két olajfajta árkülönbségének növekedése egyébként azzal is jár, hogy az Egyesült Államok egyre több kőolajat exportál, a kivitel mára napi 3,2 millió hordóra nőtt” – mutatott rá Gaál Gellért.

A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.