Az E.ON kiigazított EBITDA-ja 1,67 milliárd euró volt az első negyedévben, 3 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál, viszont 30 millióval több, mint a Reuters elemzői konszenzusa. A kiskereskedelmi üzletágnál elszenvedett 44 százalékos profitzuhanás viszont nagyot ront a magyarországi energiaszolgáltatásban is kiemelt szerepet játszó német közszolgáltató óriáscég megítélésén, ez is benne van abban, hogy csupán 1 százalékos erősödéssel fogadta a piac a gyorsjelentést.
Az E.ON gondjai a brit piacon sokasodnak, de nem elsősorban a Brexithez kapcsolódóan.
A brit kormány ugyanis drasztikusan megcsapolta a versenypiacon dolgozó áramszolgáltatók nyereségét azzal, hogy ársapkát húzott a szektorra, azaz maximálta az áramért elkérhető összeget.
Emellett a hat nagy szolgáltató helyzetét azzal is rontotta, hogy a kisebb, független konkurenseket gyakorlatilag rájuk szabadította, váltásra késztetve fogyasztók millióit.
Több nagy cég emiatt már profitfigyelmeztetést is kiadott, csak az E.ON-nál 90 millió euró profit illant el emiatt. A cégnek át kell gondolnia, hogy a megváltozott körülmények közepette mit kezd a német RWE-vel nyélbe ütött eszközcsere folytán elvileg hozzá kerülő brit Innogy-leánnyal, az Npowerrel. A Reuters forrásai szerint a brit rezsicsökkentés miatt az E.ON UK mégsem olvasztja magába az Npowert, így továbbra is hatszereplős marad a piac.
Marc Spieker, az E.ON pénzügyi vezetője hétfőn jelezte, hogy a piacfelügyelettel közösen át kell tekinteniük a helyzetet, különben súlyos költségcsökkentésekre kényszerülnek, ami nyilván kihat a szolgáltatás színvonalára is.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.