A Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív programban (Ginop) társadalmi egyeztetésre bocsátották a mikro-, kis- és középvállalkozások technológiai modernizációját ösztönző felhívást (Ginop-1.2.10), amellyel kapcsolatban az észrevételeket, javaslatokat szeptember 2-ig várják a partnerségi fórumban – derült ki a Széchenyi 2020 uniós pályázati adatbázisból.
A Ginop-1.2.10 egy pilotprogram, amely kedvező fogadtatás esetén a 2021–2027-es uniós ciklus egyik meghatározó eleme lehet, a kerete 2 milliárd forint, és projektenként 5–40 millió forint feltételesen visszatérítendő forrás nyerhető el. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a vállalkozások által felvett kölcsön időközben akár teljes egészében támogatássá válhat, ha az adott cég gazdálkodási mutatói kedvezően alakulnak.
A pályázat célja a feldolgozóipari kkv-k gépbeszerzéseinek támogatása – hangsúlyozta a Világgazdaságnak Tóth Ádám Ferenc, a European Conformity Check Vállalkozásfejlesztési Tanácsadó Intézet (ECC) ügyvezetője, aki a Magyar Klaszterek és Hálózatok Szövetségének is az elnökségi tagja. A kétmilliárdos keretösszeggel kapcsolatban azonban megjegyezte, például
a fémipari cégek fejlesztési igényeit ismerve, 80–100 milliárd forint is könnyen elfogyna e konstrukcióban, de tudomásul kell venni, hogy ez teszt jellegű felhívás.
Így a lehetséges 40 milliós támogatással kalkulálva előfordulhat, hogy a Ginop-1.2.10-ben végül csak ötven vállalkozás kap támogatást. A szakértő szerint a felhívás célcsoportjába tartozó vállalkozások zömének a 40 millió forint csekély összeg egy új, modern gyártóberendezés teljes árához képest, tehát a kapacitásbővítés és a modernizáció költségének nagy része a pályázókat terheli majd. Becslések szerint átlagosan inkább 70–110 millió forint fedezné a szükséges ráfordításokat.
Tóth Ádám Ferenc rávilágított: a társadalmi egyeztetés alatt álló anyag értelmében nem jogosultak pályázni azok a vállalkozások, amelyek nem tagjai akkreditált klaszternek, és a főtevékenységük nem elektronikai vagy villamos berendezések gyártása, holott a gazdasági növekedés fenntartása érdekében a fém- és járműipari szektor (TEÁOR 25, 29 és 30) támogatása is indokolt lenne.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatják
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.