A Főtáv biomassza-erőművet akar építeni a Kunigunda utcai telephelyén, füsttel akarja elárasztani a kerületet – terjed az interneten a politikai indíttatású hír, amelynek a politikai részét nem taglaljuk. Tény, hogy korábbi közlése szerint a társaság valóban készül egy biomassza-beruházásra, igaz, az nem erőmű lenne, hanem fűtőmű, vagyis a létesítmény nem áramot, hanem hőt termelne. Még fontosabb, hogy olyan lenne, mint amelyik a pécsi vagy a miskolci hőellátásról is gondoskodik anélkül, hogy az érintett városokat füsttel árasztaná el.
A Világgazdaság megkeresésére a társaság közleményt adott ki.
Ebben kiemeli, hogy a legújabb innovatív technológiai beruházásaival, a régi technikai megoldások kivezetésével folyamatosan növeli a távhőrendszer hatékonyságát, ezzel is csökkentve a károsanyag-kibocsátást, tovább növelve a távhőrendszer környezetbarát jellegét. E tevékenységébe illeszkedik a korábbi olajtüzeléses technológia kivezetése az óbudai fűtőműben, amelyet 2018-ban teljesen megszüntetett, az ott lévő berendezéseket pedig a tervek szerint modern energiatárolóvá alakítja át. A két tízezer köbméteres tároló közül az egyiket már kitisztították, a másik tisztítása még tart.
A Főtáv emlékeztet, hogy – Budapest vezető és az ország legnagyobb távhőszolgáltatójaként – a hosszú távú stratégiájában kiemelten szerepel a környezetbarát fűtési mód hatékonyságának növelése, hogy új kapukat nyisson a zöldenergia irányába, és a világ fejlett városaihoz hasonlóan egyre nagyobb arányban használja az előállításhoz a települési hulladékokat és a megújuló energiaforrásokat. Ehhez hangolta a beruházási tervét is, amelynek fontos eleme a fővárosi távhővezeték-gyűrű kiépítése, amelyre a főváros belső területeit is rá lehet majd csatlakoztatni. Így jelentősen csökkenthető lesz az üvegházhatást okozó légszennyező anyagok kibocsátása. A fejlesztések másik iránya az energiahatékonyság növelése.
A társaság a Budapest éghajlatváltozási platform tagjaként tevékenyen részt vett a főváros klímastratégiájának kidolgozásában. A konkrét intézkedések és feladatok végrehajtását 2030-ig előirányzó dokumentum megerősíti, hogy összeurópai, tehát hazai cél is az üvegházhatású gázok kibocsátásának jelentős csökkentése. Ebben kiemelt szerepe van a Főtáv távhő-rekonstrukciós programjának, amely a már említett hőgyűrű kiépítésén, vagyis a szigetszerűen működő hőkörzetek összekapcsolásának feladatán belül külön megemlíti a Kéménymentes Belváros programot, a távhűtőrendszer kiépítését, és a megújuló energiahordozók részarányának növelését.
A Kéménymentes Belváros program keretében a távhővezetéket Dél-Budáról az Erzsébet hídon át a pesti oldalra viszik át. A stratégiai gerincvezeték-beruházás első üteme a tervek szerint 2022-re készül el. A hőgyűrű kiépítése a Belváros szmogmentesítéséhez és a rozsdaövezetek felértékelődéséhez vezethet. Kialakításával – több mint 40 milliárd forintos, uniós és saját forrásból, valamint mintegy 19 milliárd forintnyi, Európai Beruházási Bank által nyújtott hitelből finanszírozott beruházással – néhány év alatt jelentősen javítható lesz a főváros levegőminősége. Ez úgy érhető el, hogy a nyolc szigetszerűen működő hőkörzetet összekötik, egy egységes hálózatot létrehozva.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.