BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Túladott Moderna-pakettjén az AstraZeneca

Az AstraZeneca legalább háromszoros profittal adott túl a 240 millió dollárért megszerzett csomagon.

Az AstraZeneca még tavaly megvált vakcinagyártó riválisában, az amerikai Modernában korábban megszerzett 7,7 százalékos részesedésétől – adta hírül a The Times.

A pakettért kapott összeget a brit lap egymilliárd dollárra becsülte, de ezt egyik érdekelt sem erősítette meg.

A kalkulációhoz útmutatóul szolgált, hogy a brit-svéd AstraZeneca számára a részvényportfóliójában tavaly végbement átrendeződések 1,38 milliárd dollárt hoztak, s az újságírók ebből számolták vissza a lehetséges vételárat. Sem az eladás módja, sem a vevők személye nem ismert.

Meglehet, jobban tette volna az AstraZeneca, ha az asztalfiókba teszi Moderna részvényeit, legalábbis ha azt vesszük, hogy a texasi vállalat a múlt héten közreadott gyorsjelentésében 18,4 milliárd dolláros idei forgalmi tervet tett közzé, döntően a koronavírus elleni vakcinájának eladásaira támaszkodva.

A 2010-ben alapított Moderna piaci értéke az utóbbi egy évben 5,3-szorosára, 61 milliárd dollárra ugrott, ami szintén nem összevethető az egymilliárdos feltételezett vételárral.

Fotó: Frank Hoemann / Sven Simon / AFP

Az AstraZeneca azonban még így is legalább háromszoros profittal adott túl a 240 millió dollárért megszerzett csomagon,

amelyet 2013-as beszállása óta apránként épített fel, hogy kifutó szabadalmai miatt visszaeső bevételeit és profitját a feltörekvő, sikergyanús biotechnológiai vállalat közreműködésével pótolja. A Moderna 2018-ban lépett a tőzsdére, ahol pályafutása immár elválaszthatatlan a decemberben az Egyesült Államokban vészhelyzeti forgalmazási engedélyt kapott COVID-19 vakcinájától. Az AstraZeneca más technológiát alkalmazó vakcináját az Oxfordi egyetemmel közösen fejlesztették ki, s oltanak vele világszerte.

A The Times értesülését a Moderna árfolyama 2,5, az AstraZenecáé 0,6 százalékos erősödéssel fogadta.

A Johnson & Johnson (J&J) kurzusán az egykomponensű, így szélesebb körben, egyszerűbben használható vakcinájának hétvégi, amerikai engedélyezésének híre egyelőre nem lökött 3 százaléknál nagyobbat. Alex Gorsky vezérigazgató az NBC-nek elmondta, hogy a kiszállításokat már meg is kezdték a McKesson gyógyszer-nagykereskedelmi vállalat hálózatán keresztül. A héten négymillió adagot tudnak az egészségügynek átadni, júniusig pedig százmilliós tétel legyártását tervezik. Az egyszeri oltással védettséget adó vakcina a Pfizer-BioNTeché és a Modernáé mellett a harmadik, amely legálisan bevethető Amerikában. Előnye még, hogy extrém hűtést nem igényel. Az egyes államok lakosságarányosan kapnak a J&J vakcinájából, az első oltásokat már kedden beadhatják.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.