BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kritikus negyedév vár a hazai kkv-szektorra

A gazdaság újraindulásával egy időben számos kihívással kell megküzdeniük a vállalatoknak.

Hamarosan véget ér a hitelek fizetési moratóriuma, megmérettetnek a magyarországi kkv-k, hogy képesek lesznek-e újra megélni az olykor teljesen megváltozott piaci körülmények között.

Eddig úgy tűnik, hogy a többségük jól döntött, akár a moratóriumot választotta, akár kimaradt a könnyítésből. A következő három hónapban viszont sokuk felett pálcát törnek majd az ügyfelek. Két intő jel is előre figyelmeztethet erre a szakértők szerint.

Egyelőre minden jel, a nyitás első lépései és az oltási ütem is arra mutat, hogy a kormány nem hosszabbítja meg a hitelek fizetési moratóriumát.

Az eddigi támogatási formákkal, vagyis hitelekkel és adókedvezménnyel ad lehetőséget a vállalkozásoknak, hogy a válság előtti tempót felvegyék.

Kérdés, hogy képes-e az új lehetőséggel élni a kkv-kör. Tehát leginkább a cégektől függ a túlélés, nem a moratórium meghosszabbításától

– értékel Szabó Norbert, a Sberbank mikrovállalati üzletágának vezetője.

Fotó: Shutterstock

A szakember szerint mivel sok új vásárlói szokás rögzült az elmúlt évben, az érintettek biztos, hogy nem fognak tudni teljes egészében visszaállni a régi üzletmenetre. Az online bevásárlás, filmnézés, ruhaválogatás például az új hétköznapok része sokaknál.

Az első három hónap lesz sorsdöntő, visszaáll-e a világ a régi kerékvágásba.

Akik kiléptek korábban a fizetési moratóriumból és folyamatosan tudtak törleszteni, nem csődöltek be az elmúlt időszakban, jó döntést hoztak. Ugyanakkor a moratóriumban maradás mellett voksolók a Sberbank tapasztalatai szerint szintén jól döntöttek.

Bár többségüknél a válság lecsökkentette a bevételt, pozitív várakozásokkal vannak teli. Kisebb részüknek lesz csak segítségre szüksége.

Más kérdés, hogy most a bankokon a feladat, hogy kidolgozzák a hitel-átstrukturálási módokat, amivel segíteni tudnak a bajba kerülő ügyfeleken. Átütemezés, törlesztés-felfüggesztés, könnyítés lehet megoldás, mondta el Szabó Norbert.

A helyzet normalizálódásának első jele a fizetési forgalom, a tranzakciók visszaállása lesz a normál állapotra.

Majd második ütemben a hiteltörlesztési fegyelem árulkodik majd arról, hogy sikerül-e az újraindulás, vagy kell segítség.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.