BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jól tűrték a válságot a biztosítók

Csak egy biztosító zárta veszteséggel a 2020-as évet a huszonkét szereplőt számláló magyarországi piacon.

Mindössze egy társaság zárta veszteséggel a 2020-as évet a huszonkét szereplőt számláló magyarországi biztosítói piacon – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Aranykönyv című, az egyes szolgáltatók részletes adatait bemutató összesítéséből. Az MNB által most közzétett adatok szerint a húsz, a magyar számviteli szabályok (MSZSZ) szerint adatot szolgáltató biztosítótársaság kivétel nélkül pozitív nettó eredményt ért el 2020-ban, és a szektorszintű eredmény a megelőző évihez képest 13 százalékkal, 82,4 milliárd forintra emelkedett. A nemzetközi számviteli standardokat (IFRS) alkalmazó CIG csoportnál ugyanakkor összességében 39,7 millió forintos nettó veszteség keletkezett 2020-ban, de ez is főként a CIG Pannónia Első Magyar Általános Biztosító Zrt.-nél kimutatott, jelentős mínusszal magyarázható: 

az életbiztosító több mint 718 milliós nyereséget ért el.

Fotó: Shutterstock

Figyelemre méltó emellett, hogy az MSZSZ szerint jelentő húsz biztosítótársaság közül mindössze három akadt, amelynek csökkent az adózott eredménye 2019-hez viszonyítva, annak ellenére, hogy a koronavírus-járvány ezt a szektort sem kímélte. A magyar számviteli szabályokat alkalmazó biztosítóknál egyébként változatlanul a nagyobb szereplők hozzák az eredmény döntő hányadát:

tavaly az öt legnagyobb szereplőhöz kötődött az elért profit nagyjából 55 százaléka.

Az Aranykönyvben szereplő adatok szerint az eszközállomány is szépen nőtt tavaly a biztosítási szektorban, az év végén meghaladta a 3060 milliárd forintot, amely 8,9 százalékos bővülés az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Az eszközállomány alapján mért sorrendben nem változott az élboly összetétele az elmúlt évben: 

az NN Biztosító állt az első helyen 502 milliárd forintot kissé meghaladó mérlegfőösszeggel, majd az Allianz és a Generali következett 427,3 és 364,4 milliárddal. (Az utóbbinál a Genertel adatait nem vettük figyelembe.) 

A piaci koncentráció pedig ugyan nem erősödött, de változatlanul elég erős a magyarországi biztosítóknál: csak az MSZSZ-t használó szolgáltatók adatait figyelembe véve az öt legnagyobb szereplő a teljes eszközállomány 61,7 százalékát adta 2020 végén, de a teljes piacot vizsgálva is 60 százalék közelében jár az arány.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.