Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (MKIK GVI) elemzésében a hazai vállalkozások üzleti helyzetét vizsgálja a bérek, az árbevétel, illetve a belföldi- és exportárak változása szempontjából. Az elemzés a bérek kapcsán kitér a 2021-es béremelésekre és a vállalkozások jövő évre vonatkozó béremelési terveire, valamint a 2021-es minimálbér emelésre adott reakcióikra.
2022-re vonatkozóan a cégek 81 százaléka tervez béremelést, 18 százaléka jelezte, hogy nem tervez változtatni a béreken, míg a cégek 1 százaléka csökkenésre számít. Emellett 55 százalékuk számít arra, hogy 2021-hez képest nőni fog éves árbevétele 2022-ben, 34 százalék szerint nem fog változni, és 11 százalék mondta azt, hogy csökkeni fog.
A vállalkozások 27 százaléka hozott a foglalkoztatásra vonatkozó döntéseket: ezeknél a cégeknél már sor került, vagy sor fog kerülni elbocsátásokra, a munkakörök, feladatok módosítására, vagy arra, hogy részmunkaidős foglalkoztatássá alakítsák át a béremelésben érintett dolgozók foglalkoztatását.
21 százalék azon vállalkozások aránya, amelyek az érintett dolgozók béren kívüli juttatásainak vagy mozgóbérének csökkentése mellett döntöttek a minimálbér emelésének hatására.
A cégek 54 százaléka emelte vagy fogja még idén emelni az árait a minimálbér emelésre reagálva.
Az elbocsátás a legkevésbé használt eszköz, a cégek 8 százaléka alkalmazta.
Az elemzés a GVI 2021. októberi konjunktúrafelvételének adatain alapul, melynek részeként 2214 hazai vállalkozást kérdeztek. A kutatás további részletei itt olvashatók.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.