Nemmel szavazott, vagyis nem fogadta el az Eximbank azt a törlesztési ajánlatot a mai csődegyezségi tárgyaláson, amelyet a pénzzavarba került Tungsram Zrt.-től kapott – értesült a Világgazdaság az ügyhöz közeli forrásból.
Információnkat egyik érintett sem kívánta megerősíteni, illetve kommentálni, de az egyikük várhatóan közleményt ad ki, a másikuktól írásos választ várunk. Úgy tudjuk, amikor a mai tárgyaláson szavazásra került a sor, az Exim illetékese nem kívánta a – bármilyen – szavazatát megindokolni. Az Exim a Tungsram fő hitelezője, vagyis a Tungsram csak akkor kerülhet ki a csődeljárás alól, és kerülheti el a felszámolást, ha az Exim elfogadja a csődegyezséget. Ám az állami bank a Tungsram állítása szerint három hónapja nem áll szóba azzal a svájci befektetőcéggel, a Business Creationsszel, amely tőkét adna a cég adósságrendezéséhez.
A Tungsram azt követően jelentett fizetésképtelenséget, hogy az Exim májusban inkasszót vetett ki a bankszámlájára. A csődvédelem november közepén jár le. A társaság augusztus 8-án mutatta be az első kilábalási tervét, amelyet a nem biztosított hitelezők (850 cég, főként beszállítók) többsége elfogadott, de az Exim nem, mert jobb ajánlatot várt. Az azóta eltelt időben került képbe az említett Business Creations.
A csődegyezségben két hitelezői csoport többségének kell igennel szavaznia: a biztosított és a nem biztosított csoportnak. Az Exim dominálja a biztosított csoportot, ezért a „nem” szavazata, vagy az, ha nem jelent volna meg a mai tárgyaláson (ami szintén „nem”-nek számít) megakadályozhatja a csődegyezséget, és végérvényesen a Tungsram felszámolásához vezethet. A felszámolás során eladják a Tungsram minden vagyonát, ennek többségére az Eximnek már zálogjoga van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.