A Tesco alkalmazottainak egy csoportja a legfelsőbb bírósághoz fordult, mert sokukat elbocsátották, majd kölcsönzött munkaerőként alkalmazták őket újra, a munkaadók költségeinek csökkentése érdekében – írja a Bloomberg.
A cég brit dolgozói állítják, hogy mindannyiukat 2009-ben elbocsátották, majd arra kényszerítették őket, hogy egy messzebb található Tescóban vállaljanak munkát. Azoknak az alkalmazottaknak, akik beleegyeztek az áthelyezésbe, egy átalányösszeget ajánlottak fel, hogy a szupermarketben maradjanak. 2021-ben azonban a Tesco bejelentette: elbocsátja az alkalmazottakat, de egy rosszabb szerződéssel visszavenné őket.
A munkavállalókat képviselő ügyvéd szerint
a Tesco úgy kezelte a dolgozókat, mint „az úr a szolgáit”. Hozzátette, hogy a kereskedelmi lánc úgy viselkedett, mintha korlátlan szabadságot élvezne a munkavállalói felett.
Az Egyesült Királyságban az elmúlt években górcső alá vették az ellentmondásos gyakorlatot, miután a P&O Ferries nevű hajózási társaság több száz fős legénységét elbocsátotta és olcsóbb munkaerővel cserélte fel. A brit kormány új szabályokkal próbálta megfékezni, hogy a munkaadók ne éljenek vissza a helyzetükkel.
Korábban azt is megírtuk, hogy a legnagyobb brit kiskereskedelmi lánc, a Tesco április elsejétől 9,1 százalékkal megnöveli a szigetországbeli dolgozóinak fizetését. Az USDAW szakszervezettel kötött megegyezés értelmében az órabér a jelenlegi 11,02 fontról (5097 forintról) 12,02 fontra (5560 forintra) nő, vagyis meghaladja az országos minimálbért, amelyet 9,8 százalékkal 11,44 fontra (5300 forintra) emeltek. A brit Tesco egy évvel ezelőtt 7 százalékkal emelte meg a bolti dolgozók bérét az óránként 10,3 fontról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.