A Microsoft és a G42, az Egyesült Arab Emírségek vezető mesterségesintelligencia- (MI) fejlesztő vállalata összefogott, hogy egy több milliárd dolláros, geotermikus energiával működő adatközpontot építsenek fel Kenyában, amely Kelet-Afrika számítástechnikai fellendítésének első állomása lenne.
A beruházást és a létesítmény építését a G42 fogja menedzselni a vulkanikus aktivitásáról ismert Olkária-régióban, ahol az adatközpont könnyen hozzáférhet az itt termelt geotermikus energiához, függetlenítve magát az áramkimaradásoktól és az infrastrukturális problémáktól szenvedő helyi hálózatoktól.
A Microsoft kiemelt célnak tekinti a tisztaenergia-felhasználást, így a projekt helyszínét is ezt előtérbe helyezve választottuk ki. Az MI-fejlesztés pedig hatalmas mennyiségű áramot igényel, amit nem lehet akárhol megtermelni. Ezért választottuk végül Kenyát
– nyilatkozta Peng Xiao, a G42 vezérigazgatója a Bloombergnek. Mint elmondta, a komplexum várhatóan két év alatt készül el.
A Microsoft a kezdeti felhőalapú számítástechnikai teljesítményt arra fogja felhasználni, hogy megvesse lábát Kelet-Afrikában, ahol a vállalat eddig a személyi számítógépeken futó operációs rendszerén túl szinte egyáltalán nem volt jelen: legközelebbi adatközpontjuk több ezer kilométerre, Dél-Afrikában található. A létesítmény a jövőben Kenya és közeli országok, közte
számára biztosítana mesterségesintelligencia-szolgáltatásokat.
A két vállalat a közös befektetést nem sokkal azelőtt jelentette be, hogy Joe Biden amerikai elnök Washingtonban fogadja William Ruto kenyai államfőt. Találkozójukon várhatóan szélesebb körű amerikai–afrikai együttműködésről és a beruházások támogatásáról is szó lesz.
Ez óriási lépés Kenya számára a digitális térben, ráadásul abban bízunk, hogy beruházásunkkal és a G42-vel kötött megállapodásunkkal másokat is arra ösztönzünk, hogy támogassák Afrika számítástechnikai fejlődését
– jelentette ki Brad Smith, a Microsoft elnöke. Az amerikai vállalat áprilisban egyezett bele abba, hogy 1,5 milliárd dollárt fektet be a G42-be, az üzletet a Biden-kormány közvetítette.
Cserébe a G42 vállalta, hogy leállítja üzleti kapcsolatait kínai vállalatokkal, köztük a Huaweijel, és helyette amerikai technológiát használ.
Az Egyesült Államok ezzel a globális gazdasági háborúban is bevetné a Microsoftot, hogy segítségével kiszorítsa a kontinensről a kínai és orosz vállalatokat, amelyek, bár többéves előnnyel rendelkeznek, ám gyengébb minőségű termékekkel vannak jelen az afrikai piacon.
Milliárdos üzletet kötött a Vodafone a MicrosofttalA Vodafone a Microsoft mesterségesintelligencia- és felhőszolgáltatásaival fejleszti működését az európai és az afrikai piacon. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.