A koronavírus-vakcinák fejlesztéséről híres BioNTech több mint 1,1 milliárd eurós veszteséget termelt 2024 első fél évében, miután a német vállalat a világjárvány óta az oltásokon kívül nem tudja megvetni a lábát a gyógyszerpiacon – írta a Handelsblatt.
Már régóta nyilvánvaló volt, hogy a vállalat hosszú távon nem lesz képes magas bevételt elérni a Comirnaty nevű koronavírus elleni vakcinával: bár termék 2021-ben közel 19 milliárd eurót hozott a BioNTechnek, a következő évben pedig 17-et, 2023-ban az árbevétel négymilliárd euró alá zsugorodott.
Idén a gyógyszer várhatóan csak 2,5 és 3,1 milliárd euró közötti bevételt fog hozni, ez pedig a szűk termékkatalógusú cég számára katasztrófát jelenthet.
A csőd elkerüléséhez sürgősen új termékekre van szükség, ezzel pedig a vállalat vezetői is tisztában vannak: 2024 első fél évében összesen több mint egymilliárd eurót költöttek kutatás-fejlesztésre, ami 300 millió euróval több, mint 2023 első fél évében.
Jens Holstein pénzügyi igazgató szerint a cég most hosszú távú növekedési stratégiájára kíván összpontosítani, amely elsősorban új mRNS-vakcinák és rákgyógyszerek fejlesztésére alapulna.
A BioNTech célja, hogy 2026-ban piacra dobja első rákgyógyszerét, ezután pedig a tervek szerint minden évben új gyógyszert dobna a piacra. Eddig azonban a pénzt vérző vállalatnak el is kell érnie anélkül, hogy a befektetők elhagynák a süllyedő hajót.
Mindenkit szeretnék megnyugtatni, a bevételeink visszaesésére fel voltuk készülve, és most jó úton haladunk a cégünk megújításához, valamint a rák és fertőző betegségek elleni gyógyszerek kifejlesztésében
– kommentálta a negyedéves jelentést Ugur Sahin vezérigazgató és társalapító.
A milliárdos veszteség és az eladások meredek visszaesése ellenére a cégnek van elég pénze ahhoz, hogy nagy összegeket fektessen be gyógyszereinek fejlesztésébe. A második negyedévben a mainzi székhelyű vállalat 18,5 milliárd eurónyi készpénzzel és értékpapírokkal rendelkezett.
A negatív trendek ráadásul az egész gyógyszeripart megfertőzték: az amerikai Moderna vállalat, amely szintén koronavírus elleni vakcinával van jelen a piacon, a BioNTechtől eltérően nemrég kénytelen volt csökkenteni az egész évre vonatkozó kilátásait.
BioNTech: évek múlva is véd a ráktól a csodaszer, amely Karikó Katalin szabadalmára épülA BioNTech a Nobel-díjas Karikó Katalin és Drew Weissman által kifejlesztett mRNS-technológiára épülő vakcinája a hasnyálmirigyrákkal műtött betegeknél még három évvel a kezelés után is mérsékli a visszaesés kockázatát. A BioNTech két év múlva kezdi ontani a rákgyógyszereket. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.