BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Headquarters of Rheinmetall AG
12 July 2024, North Rhine-Westphalia, Duesseldorf: The Rheinmetall AG logo can be seen in front of the headquarters. Rheinmetall boss Papperger is said to have been the target of an assassination plot. Photo: Thomas Banneyer/dpa (Photo by Thomas Banneyer / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)

Bejön a magyar hadiipari számítás, Trump rakétát csinált a Rheinmetallból

Ellentmondásnak tűnhet, de az ukrajnai békét ígérő és a Berlinnel nem különösebben baráti viszonyt ápoló Donald Trump elnökválasztási győzelmének hírére pörögnek a német hadiipari részvények. A magyar hadiipar kulcsszereplőjévé vált Rheinmetall már korábban is gyorsan nyomult előre, és az amerikai hírek most erre még rásegítettek.

Közelebb kerültünk az ukrajnai háború végéhez Donald Trump elnökválasztási győzelmével, ezt árazza az ukrán dollárkötvények áremelkedése. Ellentmondásnak tűnhet, hogy ugyanakkor felpörögtek a német védelmi ipari részvények, és a szektor más európai vállalatai is túlteljesítik a kontinens nagyvállalatait összegző Stoxx 600 index emelkedését az amerikai választást követően. 

Headquarters of Rheinmetall AG
12 July 2024, North Rhine-Westphalia, Duesseldorf: The Rheinmetall AG logo can be seen in front of the headquarters. Rheinmetall boss Papperger is said to have been the target of an assassination plot. Photo: Thomas Banneyer/dpa (Photo by Thomas Banneyer / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)
A magyar hadiipar kulcsszereplőjévé vált német Rheinmetall részvényei szárnyalnak Donald Trump győzelmének hírére / Fotó: AFP

Valójában nincs ellentmondás: a piacok azt árazzák, hogy akár van háború, akár nincs, Trump vissza fog térni ahhoz az első elnöki ciklusa alatt határozottan hangoztatott követeléséhez, hogy az európai NATO-partnereknek meg kell fizetniük a védelem árát. Ez a védelmi kiadások jelentős növelését jelenti.

Ezen a téren Magyarország előbb és nagyobb lendülettel lépett előre az elmúlt években, mint más európai NATO-tagok, amelyek az ukrajnai háború 2022-es megindulásával ütésre tántorodtak át a pacifizmus mezejéről a militarizmuséba. Sodródva, nem határozottan és a pénztárcákat szélesre nyitva, ahogy azt a világ legnagyobb katonai potenciáljával rendelkező Egyesült Államokban szeretnék és ami Trump elnöklése alatt minden bizonnyal elvárássá változik Washingtonban.

Hasít a magyar hadiiparban is érdekelt Rheinmetall

Ha felduzzadnak a védelmi költségvetések, abból az amerikai és a dél-koreai mellett az európai hadiipari cégek is profitálhatnak. Már Trump nélkül is ez volt a várakozás, és az elmúlt években úgy felpörögtek a háborúk, felemésztve a rendelkezésre álló készleteket, hogy a hadiipar nem is győzte utolérni a növekvő keresletet. A légi és védelmi ipar globális bevétele ugyanakkor egy 2023-as jelentés szerint tavaly 856 milliárd dollárra emelkedett (a teljes magyar éves GDP négyszerese) a 2022-es 796 milliárdól, és 2027-re elérheti az 1077 milliárdot.

Ez egy felhívás Németországnak és Európának, hogy vállalják a felelősséget a védelmi kiadásokban

– mondta a Bloomberg TV-nek Oliver Dörre Trump győzelme kapcsán, a Hensoldt AG vezérigazgatója, aki szerint az európai országoknak most a GDP-jük 3-3,5 százalékának megfelelő éves védelmi kiadást kell felvállalniuk, nem is csak a NATO-ban irányadó 2 százaléknyit.

Trump győzelmével egybeestek két német hadiipari vállalat, a Hensoldt és a Rheinmetall negyedéves jelentései, és ezek már arról tanúskodtak, hogy felszöktek a megrendelések páncélozott járművekre, lőszerekre és légvédelmi rendszerekre.

A Rheinmetall részvényei az elmúlt öt napban rakéta üzemmódba kapcsolva 10 százalékot emelkedtek, és mint a lenti grafikon mutatja, a teljesítményük az elmúlt két évben kezdődött szárnyalás közben jelentősen lehagyták a világ nagy védelmi ipari részvényeit magába foglaló Goldman Sachs kosár erősödését.

European Defense Shares Rally After Trump Win | Rheinmetall, other defense stocks surged on Wednesday
Fotó: Bloomberg

Magyarország is profitálhat a hadiipar felíveléséből

Miközben egész Európa az ukrajnai háború terheit nyögi, a növekvő európai védelmi kiadásokból a beruházások szükségességét hamar felismerő Magyarország is profitálhat.

Ezt a Rheinmetall legújabb hatalmas olaszországi üzlete példázhatja. A német óriás nem csak Magyarországon van jelen, leányvállalatai behálózzák Európát. De amikor a vállalat három hete története egyik legnagyobb megrendelésére tett szert Olaszországban, kiderült, hogy a gyártásban a Rheinmetall magyarországi bázisa is szerepet játszik majd.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.