A futás az egyik legjobb, ugyanakkor az egyik legintenzívebb terheléssel járó mozgásforma, ami sokat követel a testtől. Megtanít a kitartásra, a tisztességes, sportszerű küzdelemre, az alázatra, a munka tiszteletére, a siker és a kudarc elviselésére – mondta Szűcs Csaba, a férfi maratoni csúcstartó, a Spuri futóboltok tulajdonosa.
A futás legfontosabb eszköze – az akaraton kívül – a futócipő. Minden egyes lépésnél a testsúly két-háromszorosa nehezedik a lábakra. A láb izmainak, csontjainak és ízületeinek pedig fel kell venniük ezt a terhelést.
Ha egy nem jól kialakított, nem megfelelően párnázott, nem megfelelő védelemmel ellátott cipőben csapódsz be percenként 170-180 alkalommal, mert körülbelül ennyit lép egy hobbifutó percenként, az bizony iszonyatosan nagy terhelést jelent a lábakra, illetve az egész szervezetre
– mondta Szűcs Csaba.
A megfelelő futócipő párnázottságának és talpkialakításának köszönhetően megvédi a talpat a becsapódástól a talajfogásnál (sarokra, közép- vagy elülső talpra érkezik a futó). Védelmet nyújt a lábfejnek és a lábboltozatnak, csökkenti a bokára, a térdekre, a sarokra és a lábujjakra nehezedő terhelést is.
A jó futócipő segít megelőzni a fájdalmakat és a sérülésveszélyt, például az ízületi fájdalmakat, a túlterhelésből fakadó csontsérüléseket vagy a gyulladásokat.
Hiába csúcsmodell egy cipő, ha nem megfelelően illeszkedik a lábra, nem kompatibilis a futóstílussal és nem arra tervezték, amire használja az illető – hangsúlyozta a maratoni csúcstartó.
Alapvető információk:
A lábdiagnosztika megmutatja, hogyan működik a láb futás közben. Merre dől a boka, milyen terhelés éri a térdet és a csípőt a futólépések közben, és milyen futócipő szükséges ahhoz, hogy probléma nélkül sportoljon az illető.
Futópados futás közben a mozgást a futópad mögött felállított kamerával rögzíti a diagnosztikát végző szakértő, majd egy speciális számítógépes program segítségével, lassítva kielemzik a futó mozgását.
A vizsgálat ingyenes, csupán időpontot kell foglalni valamelyik budapesti Spuri futóboltban.
A diagnosztika segít az esetleges tartáshibák, mozgásbeli eltérések, illetve a futóstílus megállapításában. Az adatok alapján lehetséges csak a futó számára ideális futócipőt ajánlani, valamint szükség esetén tanácsot adni a futómozgás javítására, vagy akár gyógytornászszakember felkeresésére.
A drop a futócipő talpának lejtése, a sarok és a lábujj közötti magasságkülönbség. Minél nagyobb ez az esés, annál magasabban van a cipőben a sarok a lábujjakhoz képest. Méretét milliméterben adják meg, futócipőkben a drop általában 0–15 milliméterig terjed.
Dropméret alapján a cipőket négy kategóriába sorolják:
A leggyakoribb cipődrop a 10 milliméter. A talplejtés nem tévesztendő össze a cipő párnázottságával, talpvastagságával. A kezdő futóknak általában a 8–10 milliméteres dropú cipők a legkényelmesebbek.
Az alacsonyabb dropos cipők jobban terhelik a bokát és az Achillest, a magasabb droppal rendelkező cipőkben pedig a térd és a csípő kap erősebb terhelést.
Minél kisebb a talp esése, annál inkább javítható a lépésszám és a lépésritmus. Az alacsony dropú cipőben rövidebbeket lépnek a futók, ami lehetővé teszi a lépések felgyorsítását, segíti az elülső talpra és a talpközépre érkezést. A magasabb dropú cipőben kisebb a lépésszám, a túlságosan maguk elé lépő futóknak előnyösebb a sarokra érkezés miatt.
Amikor a láb a talajhoz ér, a test észrevétlenül korrigál, egyensúlyoz, hogy ne dőljön el a futó, és haladni is tudjon. Minél kisebb a cipő dropja, annál közelebb van a természetes mezítlábas állapothoz, ami a lehető legjobb alkalmazkodást teszi lehetővé.
Lehet futni nélkülük, csak nem érdemes:
Szűcs Csaba az atlétika mellett 24 évesen kezdett el maratonokat futni, 1989-ben, az első maratoni futáson egyből magyar bajnoki címet szerzett Szegeden, majd 1990-ben szintén a szegedi országos bajnokságon maratoni csúcsidőt futott, amit 1993-ban, Párizsban megdöntött, és a mai napig ő az országos férfi maratoni csúcstartó, azaz 2 óra 12 perc és 10 másodperc alatt futotta le a 42 kilométer és 195 métert.
A futásban mindig a határaimat próbáltam feszegetni. Nem voltak konkrét terveim, csak mindig a maximumot szerettem volna kihozni magamból
– mondta.
Közel a hatvanhoz évi egy-két amatőr versenyen ő is elindul. Mint ahogy ezt teszik sokan mások is kortól függetlenül. A tavalyi klasszikus Budapest Maratonon 23 ezer ember húzott futócipőt és vágott neki a 42 kilométeres távnak. Idén október 12–13-án lesz a 39. SPAR Budapest Maraton, amelyre ilyenkor már javában alapoznak a résztvevők. Sokan időközi versenyekre járnak, és olyanok is vannak akik „kötelezően” megmérettetik magukat a nagy maraton előtt a félmaratonon.
Nemcsak az alapozások ideje van, hanem ilyenkor már a futócipőt is „be kell törni”. A futócipő nem brandfüggő, és érdemes minél többféle modellt fel- és kipróbálni a boltokban található futópadon is, hogy minden szempontból ideális legyen.
Érdemes futásra szakosodott boltokban vásárolni, ahol egyrészt óriási a választék márkák és méretek szempontjából is, másrészt szakértő, futáshoz értő eladók segítenek megtalálni a megfelelő cipőt.
Ha keresek egy új kollégát, két szempontból minimum egynek meg kell felelnie ahhoz, hogy minimális esélye legyen arra, hogy a Spuriban dolgozzon:
de a futás a fontosabb szempont… – mondta mosolyogva Szűcs Csaba.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.