„A Paks II. atomerőmű-projekt keretében a munkálatok az ütemterv szerint zajlanak. A Roszatom mindig pontosan teljesítette és teljesíti az összes szerződéses kötelezettségét” – válaszolt a VG-nek a két új paksi blokk építésén dolgozó oroszországi társaság.
A munka folyamatosságának kérdése az Ukrajna megtámadása miatt Oroszország ellen elrendelt uniós szankciók kapcsán merülhet fel, igaz, a VG online-nak a szankciókat ismertető szombati cikkéből már kiderült, hogy e téren aligha van ok aggodalomra. Az elrendelt pénzügyi büntetőintézkedések ugyanis olyan megállapodásokra, ügyletekre vonatkoznak, amelyek 2014. szeptember 30. után születtek, miközben
a paksi projekt hitelezéséről szóló magyar–orosz kormányközi megállapodást 2014. április 1-én írták alá, de még a megállapodás 2014. június 23-i parlamenti ratifikálása is megtörtént a szankciós listán szereplő dátum előtt.
Az uniós döntés szerint engedélyezhető továbbá olyan kettős felhasználású termékek és technológiák – nem katonai célú – eladása, szolgáltatása, átadása vagy kivitele is az ezekhez kapcsolódó technikai vagy pénzügyi segítségnyújtással együtt, amelyek célja az unió, a tagállamok kormányai és Oroszország kormánya közötti, tisztán polgári ügyekben folytatott együttműködés. Az uniós dokumentumban az e ponthoz kapcsolódó felsorolásból kiemelendő az atomenergia polgári célú felhasználása terén a meglévő képességek működtetése, karbantartása, biztonsága és a fűtőanyag-utókezelés, valamint a polgári célú nukleáris együttműködés, ideértve a nukleáris kutatást és fejlesztést.
Az előbbiek szerint tehát a Paks II. beruházás mellett elkerülheti a szankciókat a paksi atomerőmű üzemanyag-ellátása, továbbá az orosz cégekkel, szakemberek részvételével folyó esetleges javítása, karbantartása, ismét ideérte a tudományos célú együttműködéseket. Zökkenők mindazonáltal nem zárhatók ki az Ukrajnában folyó háború miatt, hiszen a gazdaság minden területén lehetnek, sőt vannak is problémák, ilyen például az utazás, a szállítás, a kommunikáció.
Ettől függetlenül generálhat még vitát a szankcióknak a nukleáris együttműködésre és azok finanszírozására vonatkozó részének értelmezése.
Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap este a köztévének adott interjújában egyebek mellett hangsúlyozta, hogy „amilyen szankció lesz az unióban, azt támogatni fogjuk. Ám az nem szankció, aminek az árát végül mi fizetjük meg, ezért például a Paks II. beruházást és az energiaellátást ki kell hagyni ezen intézkedések közül”.
Magyarországon Paks II. kapcsán hónapok óta a figyelem fókuszába van a beruházás engedélyezésének elhúzódása. Ezzel kapcsolatban az Országos Atomenergia-hivatal (OAH) korábbi és jelenlegi vezetése is jelezte, hogy a két új atomblokk létesítési engedélykérelmének elbírálásakor a biztonságot tekinti elsődleges szempontnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.