BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A Roszatom átvészelheti a nehéz időket

Úgy tűnik, a finnországi projekt elvesztésén túl kevéssé sérülnek a Roszatom külföldi üzletei az Oroszországot sújtó nemzetközi szankciók miatt, bár a vele szembeni bizalmat aligha erősíti az Ukrajnában folyó háború.

Terv szerint folytatódnak az orosz Roszatom Oroszországon kívüli beruházásai: a társaság például a napokban kezdte el Egyiptom első atomerőművének építését, az atomenergetikában szintén új Törökországban pedig már a negyedik blokk alapozásán is túl van. Mindkét országban (El Dabaa, illetve Akkuyu település közelében) ugyanolyan típusú – nyomott vizes, 3+ generációs, 1200 megawattos – egységekből telepít majd négyet-négyet, mint amilyenből Pakson majd „csak” kettőt. Oroszországban már négy 3+-os egység működik, kettő a novovoronyezsi és kettő a leningrádi atomerőműben. Oroszországon kívül Fehéroroszországban 2020 novemberében kapcsolták a hálózatra az első ilyen blokkot.

akkuyu
Fotó: Világgazdaság

Egy visszalépő

Azért kaphat kiemelt figyelmet a társaság külföldi beruházásainak alakulása, mert az Ukrajnában folyó háború miatt Oroszország ellen elrendelt embargó megnehezíti a tevékenységét, és óvatosabbá válhatnak a megbízók is a háborút indító ország cégével szemben. Igaz, nem a háborúra, hanem az előkészületek csúszására hivatkozva, de a finnországi Fennovoima a tavasszal visszavonta a Hanhikivi 1. atomerőmű építésére a Roszatomnak adott megbízását. Új hír egyelőre nincs a várhatóan vitával és pereskedéssel folytatódó finnországi döntésről, és a visszalépésben nincs követője a Fennovoimának. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter azt reméli, hogy az atomhivatal szeptemberig kiadja a két új paksi blokk létesítésére vonatkozó engedélyt, ő maga pedig jövőre már ott állhat az első blokk betonalapjának öntésénél.

Nem nagyon függ az importtól

Fontos, hogy formálisan nincs akadálya sem a paksi, sem más külföldi Roszatom-projekt folytatásának. A VG többször kiemelte, hogy az uniós szankciók nem vonatkoznak azokra az orosz felekkel indított együttműködésekre, amelyek a nukleáris energia polgári célú hasznosítására jöttek létre. Így attól sem kell tartani, hogy a Roszatom oroszországi gyártását megzavarná valamely importalkatrész hiánya, holott ilyenre van bőven példa más orosz ipari termelések esetében. Igaz, a Roszatom amúgy sem nagyon vár külföldi alkatrészt, hiszen mindent elő tud maga is állítani. Más gyártótól – például a GE-től vagy a Siemenstől – azért rendel berendezéseket, hogy a külföldi megrendelői elvárásának eleget tegyen. Már minden nem orosz beszállítója jelezte, hogy továbbra is teljesíti a szerződésben vállalt kötelezettségeit. A Paks II. atomerőmű építéséhez például a GE franciaországi gyárából érkezik majd a turbina, a rendszerirányítási rész pedig a német Siemenstől.

A CEZ óvatos

Ám így is kérdés, hogy juthat-e új megbízásokhoz a Roszatom egy háborúzó anyaországgal a háta mögött. A cseh állami CEZ márciusban írt ki tendert egy új atomblokk építésére, amelyre hatmilliárd eurót szán, és 2036-os üzembe helyezést vár el. Megbízásáért három cég szállt ringbe – a francia EDF, a dél-koreai Hydro & Nuclear Power, és az amerikai Westinghouse –, azonban a kínai és az orosz állami vállalatot biztonsági aggályok miatt kizárták a tenderből. A CEZ azt közölte, hogy egy, legfeljebb 1200 megawattos 3+ generációs új blokkot építtetne a működő Dukovany atomerőmű területén, de a NucNet szakportál felhívta a figyelmet, hogy a társaság két blokkra adta be az engedélykérelmet.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.